IX Walne Zebranie Delegatów Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

2016-02-08 13:03:07(ost. akt: 2016-02-08 13:11:23)
 Zatwierdzony projekt Domu Polskiego we Lwowie

Zatwierdzony projekt Domu Polskiego we Lwowie

W dniach 6-7 lutego 2016 r w Pułtusku odbyło się Walne Zebranie Delegatów Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Stowarzyszenie powstało z inicjatywy pierwszego Marszałka Senatu III Rzeczypospolitej Polskiej prof. Andrzeja Stelmachowskiego w lutym 1990 roku.
Profesor prezesował SWP do 11 maja 2008 r i w tym dniu zaproponował na swojego następcę Macieja Płażyńskiego, którego Walne Zebranie Delegatów wybrało. Po tragicznej śmierci Macieja Płażyńskiego w katastrofie smoleńskiej prezesem został wybrany Longin Komołowski.

Do najważniejszych zadań Stowarzyszenia należy inspirowanie, wspomaganie i prowadzenie wszechstronnej współpracy Polonii oraz Polaków z zagranicy z Ojczyzną w dziedzinach: oświaty, nauki, kultury, religii, gospodarki, turystyki i sportu.

W Konstytucji RP te zadanie sprawuje Senat, który także posiadał celowe środki budżetowe. Od kilku lat zostały przeniesione do MSZ. Idea przeniesienia tych środków miała uporządkować rozdrobnione wydawanie tych środków dla organizacji pozarządowych na zadania dla Polonii i Polaków z zagranicy.

Skutek był odmienny i na konkursy ogłaszane przez MSZ zaczęły wpływać wnioski od ponad 200 organizacji (czyli wielokrotnie więcej), które aplikowały nie mając ani kontaktów i doświadczeń.

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i tak była najważniejszym beneficjentem, ale dostawała coraz mniej środków i to na zadania najtrudniejsze, które nikt nie chciał realizować.

Ponadto konkursy miały taki regulamin, że jak się występowało na kulturę dla Polaków na Liwie, to już nie można było występować o to samo dla Polaków na Białorusi czy Ukrainie. Do tego dochodziła niekompetencja urzędników MSZ.

Dlatego też ostatnią kadencję SWP uznaje za najtrudniejszą i najgorszą w swojej historii. Z pomocą przychodziły samorządy, ministerstwa (oświata, kultura, sport i turystyka) i sponsorzy. Wielką atencją SWP cieszy się wśród organizacji polskich na Wschodzie i Polonii na całym świecie.

W swoich wystąpieniach goście Walnego Zebrania bardzo emocjonalnie ale i merytorycznie wypowiadali się na ten temat, wielokrotnie, bezskutecznie interweniując u polskich władz.

Były to wypowiedzi Tadeusza Pilata – Prezydenta Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, Jarosława Narkiewicza Wicemarszałka Sejmu Litewskiego, przedstawicieli organizacji w USA, Węgrzech, Litwie, Białorusi i Ukrainie.

Obradom przysłuchiwał się Marszałek Senatu Stanisław Karczewski - obiecał pomoc i minister Henryk Kowalczyk (obaj członkowie SWP). W ostatniej kadencji SWP wybudowało, wyremontowało i uratowało od zniszczenia wiele zabytków na kresach.

W ubiegłym roku został oddany do użytku Dom Polski w Nowych Święcianach i Dom Polski w Barze. Po 23 latach starania rozpoczęliśmy budowę Domu Polskiego we Lwowie, przechodząc skomplikowane procedury nabycia odpowiedniego terenu pod budowę.

SWP jest organizatorem między innymi takich przedsięwzięć jak letnie i zimowe igrzyska polonijne czy Światowy Festiwal Polskich Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. SWP prowadzi czteroletnie Studium dla choreografów w Rzeszowie i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Ostródzie.

W swojej strukturze Stowarzyszenie posiada Oddziały i Koła, także w Lidzbarku Warmińskim. Na Prezesa SWP wybrano Longina Komołowskiego, który jest jednocześnie Prezesem Zarządu (Wiceprezesem Piotr Bonisławski, Prezes Oddziału Warmińsko – Mazurskiego).
Wybrany na kolejną Kadencję do Rady Krajowej SWP Władysław Strutyński



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5