Niedziela, 29 listopada 2020. Imieniny Błażeja, Margerity, Saturnina

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła”

2015-12-14 14:12:40 (ost. akt: 2015-12-14 14:13:28)

Autor zdjęcia: Iwona Podolecka-Flont

Zapewne większość bibliofilów popiera słowa polskiej noblistki - Wisławy Szymborskiej, ale inni sceptycznie pokiwają głowami, myśląc o wynikach sondaży dotyczących czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. A jednak...

Świadectwem, jak ważne i powszechne jest czytelnictwo, może być sukces Wojewódzkiego Festiwalu Sztuki Czytania, którego organizatorem było Centrum Kulturalno-Bibliotczne w Dobrym Mieście i Towarzystwo Kultury Teatralnej Warmii i Mazur.

W dniach 26-28 listopada zorganizowały one imprezę promującą czytelnictwo, język polski i sztukę czytania. Zaprosiły do współpracy szkoły, domy kultury oraz inne instytucje i zainteresowanych odbiorców.

W pierwszym dniu odbył się przegląd konkursowy czytania dzieci i młodzieży w kategorii szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Wzięło w nim udział 120 uczestników, czyli 29 zespołów, które zaprezentowały interpretacje czytania bardzo różnorodnego repertuaru - utwory poetyckie, prozatorskie, sceny z dramatów.

Wśród wykonawców znalazło się 8 uczennic Gimnazjum nr 1 z Lidzbarka Warmińskiego, które znakomicie zaprezentowały się na scenie i zebrały gromkie brawa. Pierwszorzędnie wypadły Barbara Puszcz i Dominika Kowalczyk, gdyż wywalczyły w konkursie II miejsce, czytając humoreskę „Wiedźmy”. Słuchacze bawili się świetnie i z przymrużeniem oka odbierali przestrogi przed podstępnymi czarownicami. Basia otrzymała też wyróżnienie indywidualne za sposób interpretacji powyższego tekstu. Wyróżnieniem również zostały nagrodzone Paula Kielak i Kinga Pastusiak, które zaprezentowały fr. "Crescenda" B. Fitzpatric - powieści rozgrywającej się między jawą a snem.

Festiwalowi towarzyszyły dodatkowe imprezy, m. in. : wystawa fotografii „Zdmuchnąć kurz”, kiermasz „Książka z drugiej ręki” oraz „Nowości wydawnicze”, spotkania autorskie -€“ z Joanną Szczepkowską oraz Wojciechem Kujawskim. Finałem Festiwalu była premiera w Teatrze przy stoliku jednoaktówek Antoniego Czechowa - „Oświadczyny „ i „Niedźwiedź ” w wykonaniu olsztyńskich aktorów.

Cieszy, że cel - promowanie kultury poprzez budowanie wrażliwości na odbiór literatury pięknej - został osiągnięty .

Iwona Podolecka-Flont

Artykuł Dziennikarza ObywatelskiegoCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: IwonaPodoleckaFlont

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Umberto Eco #1881618 | 149.156.*.* 15 gru 2015 10:21

    "Kto czyta książki, żyje podwójnie". :)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages