Wtorek, 21 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Imieniny świętej Katarzyny w lidzbarskim zamku

2015-12-02 09:41:00 (ost. akt: 2015-12-02 13:02:16)
Małgorzata Jackiewicz-Garniec prezentuje  rekonstrukcję polichromii, przedstawiającą św. Katarzynę

Małgorzata Jackiewicz-Garniec prezentuje rekonstrukcję polichromii, przedstawiającą św. Katarzynę

Autor zdjęcia: Mariola Adela Karpowicz

Św. Katarzyna jest patronką lidzbarskiego muzeum. Stąd tradycja celebrowania jej imienin z mieszkańcami miasta. Tak było w ostatnią sobotę, kiedy to do zamku zaprosił sam biskup Stanisław Hozjusz.

W rolę Stanisława Hozjusza wcielił się nowy dyrektor Lidzbarskiego Domu Kultury Paweł Sadowski. Gościom imienin św. Katarzyny odczytał fragmenty "Kazań na dzień św. Katarzyny" ze zbioru "Kazań świętokrzyskich" - najstarszego dokumentu polskiego piśmiennictwa.

Organizatorzy święta - pracownicy Muzeum Warmińskiego - zaprosili też Joannę Myszkowską, która opowiedziała o cechu młynarskim i poczęstowała gości katarzynkami własnego wypieku.

Jednym z punktów obchodów imienin był występ Sióstr Świętej Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w Lidzbarku Warmińskim. Siostry: Teresa i trzy Anny wykonały "Pieśń świętej Katarzyny".

Wizerunek solenizantki przybliżyła natomiast kierownik Muzeum Warmińskiego Małgorzata Jackiewicz-Garniec. Zaprezentowała także rekonstrukcję polichromii, przedstawiającą św. Katarzynę, która znajduje się w środkowym polu tarczowym północnego skrzydła krużganków.

Imieniny świętej Katarzyny zakończono słodkim poczęstunkiem.
lubCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages