Włóczęgostwo fotograficzne Marioli Adeli Karpowicz. Kościół w Błudowie

2015-10-16 12:05:05(ost. akt: 2015-10-23 22:05:31)

Autor zdjęcia: Mariola Karpowicz

Zapraszam do fascynującej wędrówki po kościołach Warmii. Z aparatem fotograficznym oraz Przewodnikami po zabytkowych kościołach Warmii Północnej i Południowej odwiedziłam świątynie warmińskie o przecudnej architekturze i nie mniej urokliwych wnętrzach. Efektem tej wędrówki są artykuły i fotografie na moim blogu.
Błudowo (niem. Bludau)... Warmia północna... Kościół parafialny p.w. Niepokalanego Poczęcia i Nawiedzenia N.P.Maryi...

Lokacja wsi datowana jest na rok 1310 z polecenia biskupa Eberharda z Nysy, tego samego, który lokował Lidzbark Warmiński w roku 1308. Pierwsze informacje na temat kościoła pochodzą z roku 1402, ale następną świątynię wybudowano w II połowie wieku XV i nieznany jest los poprzedniej. Pewne jest natomiast, że w XVI wieku nie było tu ani księdza, ani też parafii i dopiero biskup Marcin Kromer włączył Błudowo do społeczności wikariuszy katedralnych, który podjęli nad nim opiekę.

Kościół, który stoi do dnia dzisiejszego został wzniesiony w roku 1703, natomiast drewniana wieża w 1718 roku. Konsekracji dokonał biskup sufragan Michał Remigiusz Łaszewski 21 czerwca 1723 roku.

Jest to budowla murowana z cegły z niewielkim użyciem kamienia. Mimo, że wybudowano ją w stylu barokowym (wskazuje na to skromny detal), to w swoim ogólnym wyrazie wykazuje średniowieczny charakter, ale jeśli przyjrzeć się cegłom, to widać różnicę... ta ma inny układ niż gotycki - tzw. blokowy, gdzie kładziono rzędami naprzemiennie główki i wozówki.

Inną cechą różniącą ją od budowli gotyckich (często salowych) jest fakt, że w rzucie ma wyodrębnione, nieco węższe prezbiterium.

Konstrukcja wzdłuż ścian kościoła podparta jest schodkowymi przyporami, które podkreślają również średniowieczny styl. Po obu stronach zewnętrznej nawy głównej zauważyłam zamurowane wejścia. Okna w świątyni, niewielkich rozmiarów zakończone łukiem półkolistym, rozmieszczone są regularnie i osadzone dość głęboko. Dzięki otynkowanym, w szczycie, przybudówkom o barokowych, miękkich wykrojach obiekt prezentuje się bardzo malowniczo.

Szczyt wschodni ozdabiają blendy, fryz biegnący przez środek oraz wyrzeźbiona we wnęce muszla świętego Jakuba.

W części zachodniej znajduje się drewniana wieża o pięknych proporcjach i detalu, którą wieńczy izbica przykryta ośmioboczną, gontową iglicą.

Wnętrze przykrywa pozorne (wykonane z desek) sklepienie kolebkowe z lunetami.
Ołtarz główny oraz ołtarze boczne wykonał w roku 1851 w stylu neobarokowym ornecki rzeźbiarz Karol Jaroszewicz, a obrazy namalował Albert Renne z Gdańska.

Ambona późnobarokowa z ok. roku 1740 (pomalowana w roku 1755) o bardzo subtelnej dekoracji rzeźbiarskiej, pasującej charakterem do reszty wyposażenia.

Chór muzyczny z końca XVII wieku z trójbocznym parapetem, ozdobiony dekoracją owocowo - akantową. W głębi widoczne organy o rokokowym prospekcie z roku 1768.
W kruchcie stoi pamiętająca zapewne czasy średniowiecza granitowa kropielnica.

Świątynia stoi na czynnym cmentarzu, jest bardzo interesującym obiektem, który warto obejrzeć. Znajduje się 16 km na południe od Fromborka w kierunku Młynar, na północnym skraju północnej Warmii :)

Mariola Adela Karpowicz

Więcej o Marioli przeczytacie TUTAJ

Blog prowadzony przez Mariolę TUTAJ


Źródła:
Tadeusz Chrzanowski, Przewodnik po zabytkowych kościołach północnej Warmii, Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne, Olsztyn 1978.
Mieczysław Orłowicz, Ilustrowany przewodnik po Mazurach Pruskich i Warmii, Agencja Wydawnicza "Remix"
Praca zbiorowa, Kościoły i Kaplice Archidiecezji Warmińskiej, tom I, Święta Warmia, Kuria Metropolitarna Archidiecezji Warmińskiej, Olsztyn 1999.



Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MAK

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. trol lidzbarski #1837187 | 83.9.*.* 16 paź 2015 22:31

    Pani Mariolu , szacun ...

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5