Ile Warmia i Mazury skorzystają na porcie lotniczym?

2015-10-05 11:50:14(ost. akt: 2015-10-05 13:08:25)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Przeszkodą w pełnym wykorzystaniu możliwości turystycznych, ale i gospodarczych naszego regionu był brak komunikacji lotniczej. Dzięki regionalnemu Portowi Lotniczemu Olsztyn-Mazury dostaniemy kolejną szansę.
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury jest już prawie gotowy i trwa jego certyfikacja.
— Musimy o nim myśleć przede wszystkim pod kątem naszej regionalnej gospodarki — mówi Jacek Protas, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego. — Mamy mocną branżę turystyczną, dla której skomunikowanie regionu drogą lotniczą z Europą jest kluczowe i stwarza perspektywy pozyskania nowych gości. Poza tym duże firmy, podejmując decyzję o lokalizacji inwestycji, zawsze biorą pod uwagę odległość od lotniska, tymczasem to jedyny port lotniczy w całej północno-wschodniej części Polski.

Lotnisko będzie skomunikowane ze stolicą regionu za pomocą szybkiego połączenia kolejowego. Wystarczy ok. 50 minut, by dojechać z Olsztyna do Szyman, gdzie znajduje się port.

Zarządzający Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury chcą wyjść naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom branży turystycznej. Warto wspomnieć o podpisanym porozumieniu z Warmińsko-Mazurską Regionalną Organizacją Turystyczną, dzięki któremu zainicjowana została współpraca z lokalnymi hotelami oraz biurami podróży. Działania te prowadzić mają do uruchomienia całorocznych połączeń czarterowych z mazurskiego lotniska. Równolegle odbywają się konsultacje z przedstawicielami największych firm w regionie, zarówno tych o kapitale krajowym, jak i zagranicznym. Lotnisko jest więc szansą na rozwój gospodarczy Warmii i Mazur. Dzięki tej inwestycji przestaniemy być komunikacyjną białą plamą, a co za tym idzie — wyraźnie poprawi się nasz potencjał inwestycyjny.

Ale samo wybudowanie lotniska to za mało, aby przyciągnąć inwestorów. Dlatego też samorząd województwa warmińsko-mazurskiego działa aktywnie, chociażby w Niemczech oraz Skandynawii, gdzie prezentuje nasz potencjał gospodarczy. W ramach projektu „Warmia i Mazury Pro-invest 2015” prowadzone były działania podmiotu zewnętrznego — Gospodarczego Ambasadora Warmii i Mazur (GAWIM). Jego głównym celem było zwiększenie wśród fińskich i szwedzkich firm, stowarzyszeń, instytucji publicznych, ośrodków akademickich i naukowych świadomości o potencjale gospodarczym Warmii i Mazur i możliwościach nawiązania współpracy. Na rynku skandynawskim zostały zaprezentowane wyróżniające się branże regionu związane z przemysłem rolno-spożywczym, drzewno-meblarskim, produkcją jachtów, energetyką odnawialną czy turystyką.

Pisząc o Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury, warto wspomnieć, że będzie pracodawcą zatrudniającym docelowo około 120 osób. Do tej liczby trzeba dodać 50 osób pracujących w służbach m.in. Straży Granicznej i Urzędzie Celnym czy punktach handlowych (sklepy, punkty gastronomiczne, kioski, wynajem samochodów itp.). Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego zadbał nawet o to, by na lotnisku nie zabrakło wykwalifikowanych kadr. W Szkole Policealnej im. prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie kształcą się obecnie technicy eksploatacji portów i terminali lotniczych.

A co z połączeniami? W pierwszej kolejności przewiduje się uruchomienie połączeń regularnych do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec, Skandynawii oraz czarterowych do krajów basenu Morza Śródziemnego. Planowane jest też wprowadzenie połączeń krajowych. Przepustowość terminala będzie na poziomie ok. 830 pasażerów na dobę – choć w razie potrzeby w ciągu doby będzie można odprawić nawet 1250 osób.


Przedsiębiorcom pomóc mogą także pracownicy:
— Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów, które udziela pomocy zarówno przedsiębiorcom, poszukującym nowych, zagranicznych rynków zbytu, jak i inwestorom zainteresowanym ulokowaniem tu biznesu; eksperci COIE mogą przygotować m.in. dane o zagranicznych rynkach czy potencjalnych kontrahentach oraz kompleksowe informacje niezbędne do przeprowadzenia inwestycji w naszym województwie; więcej na stronie www.invest.warmia.mazury.pl lub pod numerem telefonu 89 512 51 70;

— Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, w ramach której funkcjonuje punkt kontaktowy sieci Enterprise Europe Network. Pracownicy WMARR pomagają w rozwijaniu potencjału eksportowego i zdolności innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw z naszego województwa; aby dowiedzieć się więcej, sprawdź strony www.een.wmarr.olsztyn.pl oraz www.wmarr.olsztyn.pl

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. trol lidzbarski #1897361 | 83.6.*.* 3 sty 2016 22:51

    Uwaga ,już silniki grzeją ...

    odpowiedz na ten komentarz

  2. yt #1849419 | 95.40.*.* 4 lis 2015 01:01

    Poproszę przed sesją to samo co bierze/pije pan prezes i reszta szefów tego lotniska - też chcę mieć taki optymiz, loty tu tam, tysiące pasażerów. Tere fere.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  3. trol lidzbarski #1848580 | 178.43.*.* 2 lis 2015 23:15

    Następne połączenie ,proszę do Radomia ...

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  4. trol lidzbarski #1836452 | 217.99.*.* 15 paź 2015 22:54

    A da się dolecieć do Mysiańca na odpust ???

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5