Czwartek, 18 października 2018. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Wizyta młodych dziennikarzy w Rucianym - Nidzie

2015-10-05 10:07:03 (ost. akt: 2015-10-05 12:05:46)

Autor zdjęcia: Danuta Kamińska

Na początku września uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Ornecie biorący udział w projekcie Młodzi Dziennikarze, odwiedzili swoich partnerów, czyli Zespół Szkół Leśnych w Rucianym Nidzie. Gospodarze przyjęli nas bardzo serdecznie i zorganizowali wiele niespodzianek, aby pobyt był owocny i obfitował w wiele atrakcji. Za to wszystko serdecznie dziękujemy uczniom zaangażowanym w przedsięwzięcie, a w szczególności pani Dorocie Sokołowskiej.

Tuż po przybyciu i rozlokowaniu się w Internacie, pojechaliśmy do leśniczówki Pranie, gdzie mieszkał i tworzył K. I. Gałczyński. Tego dnia mieliśmy jeszcze strzelanie z wiatrówki na strzelnicy szkolnej ,a wieczorem dyskotekę.

Drugiego dnia mieliśmy zorganizować spływ kajakowy, ale ze względów pogodowych zmuszeni byliśmy zmienić plany i wyruszyliśmy w rejs statkiem po jeziorze Nidzkim, aby podziwiać cudowne widoki jezior mazurskich. Klimat Mazur robił na nas ogromne wrażenie i nie dziwi nas fakt, że tylu sławnych ludzi tam mieszkało lub mieszka.

Niecodziennym przeżyciem było uczestnictwo w koncercie sygnalistów. Grupa składała się z pięciu młodych muzyków, którzy to przekazali nam wiele tajników związanych z polowaniami i myślistwem. Po rozegraniu meczu siatkówki z gospodarzami i wspólnym ogniskiem wyjechaliśmy do domu z przekonaniem, że tam jeszcze wrócimy. Wyjazd do partnerskiej szkoły był dobrym pomysłem ze względu na wymianę doświadczeń i możliwość zawarcia nowych znajomości.

Głównym celem naszego projektu było redagowanie i wydawanie gazetki szkolnej, natomiast szkoły w Rucianym zrobienie ścieżki dydaktycznej w parku szkolnym. Obie szkoły realizowały projekt w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności English Teaching, którego krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju Nida.

W ramach projektu odbyło się wiele działań i oprócz redagowania i wydawania gazetki szkolnej, kursu fotograficznego, mieliśmy warsztaty z Anglikiem Trevorem Hill, który przeprowadził warsztaty teatralne i uczył nas tańców szkockich. Zorganizowaliśmy akcje charytatywna zbiórki pieniężnej dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Nepalu. Odbyła się debata oxfordzka w języku angielskim i polskim. Zajęliśmy trzecie miejsce w województwie w debatowaniu.

Zorganizowaliśmy konkurs na najlepszą potrawę regionalną z atrakcyjnymi nagrodami. W ramach uznania za działalność w projekcie jeden uczestnik projektu był w nagrodę na obozie anglojęzycznym w lipcu prowadzonym przez amerykanów.

Na tego typu obozie było już przez kilka ostatnich lat pięć osób z naszej szkoły.

Dzięki projektowi szkoła wzbogaciła się również w sprzęt, taki jak drukarka, projektor czy tablice, które będą służyły szkole przez wiele lat.

Tego typu projekty są w szkole bardzo potrzebne, gdyż pokazują uczniom nowe perspektywy i swoją wiedzę książkowa mogą oni stosować w praktyce, natomiast nabyte umiejętności mogą być w przyszłości żelaznym kapitałem.

Danuta Kamińska

Artykuł Dziennikarza ObywatelskiegoCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. elll #1837644 | 178.43.*.* 17 paź 2015 19:18

  A nie jaki MŁ. zawsze wiedzie primo.....

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Props #1830761 | 185.103.*.* 7 paź 2015 13:12

  Fajna inicjatywa a jakie ładne dziewczyny :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages