Podziękowali za zbiory w powiecie lidzbarskim

2015-09-16 09:00:00(ost. akt: 2015-09-16 11:54:53)

Autor zdjęcia: Mariola Adela Karpowicz

Największe Święto Plonów w powiecie lidzbarskim odbyło się w tym roku w Stoczku Klasztornym. W minioną niedzielę pod Sanktuarium stanęła scena i pojawiły się stoiska z pysznościami. Rolnicy dziękowali za tegoroczne plony.
Dożynki Powiatowe w tym roku na swoje barki wzięło nie tylko Starostwo Powiatowe ale też gmina Kiwity, na której terenie Święto Plonów się odbywało.

Dożynki rozpoczęła msza święta w Sanktuarium w Stoczku Klasztornym. Po niej barwny korowód dożynkowy wyruszył na plac, gdzie ustawiono wieńce i odbyła się dalsza część uroczystości, na której byli między innymi: poseł Piotr Cieśliński i wicemarszałek Jacek Protas.

Rolę gospodarzy uroczystości pełnili wicestarosta Jarosław Kogut i wójt Gminy Kiwity Wiesław Tkaczuk. Natomiast Starostami Dożynek byli Jowita Maliszewska i Dariusz Sadowski.

Pani Jowita jest mamą dwóch kilkulatków - Krystiana i Kacpra. Prowadzi z mężem 49-hektarowe gospodarstwo w Kierwinach, specjalizujące się w produkcji mleka i wołowiny.

Pan Dariusz, to tato 3-letniej Julity i półtorarocznego Wiktora. Z małżonką prowadzi 37-hektarowe gospodarstwo w Napratach. Jest hodowcą bydła opasowego.

Podczas dożynek Jowita Maliszewska i Dariusz Sadowski, zgodnie z tradycją przekazali bochen chleba, upieczony ze zboża z tegorocznych zbiorów. Chleb został podzielony i rozdany między uczestników święta.

Dożynki powiatowe były też dobrym pretekstem do wręczenia tytułów „Zasłużony dla Rolnictwa Powiatu Lidzbarskiego”.

 W tym roku Starosta Lidzbarski uhonorował:

 Gmina Orneta: Janina i Bogusław Ferenc, Urszula i Henryk Różyccy, Irena i Franciszek Kamińscy. Gmina Kiwity: Irena i Marian Komuda, Mirosława i Wiesław Cieśla. Gmina Lidzbark Warmiński: Łukasz i Piotr Szostak, Edward Grabowski. Gmina Lubomino: Waldemar Michalski, Teresa Dowlasz-Gruszczyńska i Paweł Gruszczyński.



Podczas Święta Plonów rozstrzygnięto też tradycyjnie konkurs na najpiękniejszy wieniec. Komisji najbardziej przypadło do gustu dzieło rąk sołectwa Łaniewo. Drugie miejsce zajął wieniec z Wolnicy,a trzecie z Kraszewa.

Była też nagroda publiczności, której najbardziej podobał się wieniec ze Stoczka Klasztornego.

Były też niespodzianki. Powiatowa Izba Rolnicza wyróżniła grawerem Zofię Ochab, społecznicę i artystkę zespołu ludowego Kiwitczanki. Uhonorowany został też wójt Gminy Kiwity Wiesław Tkaczuk. Otrzymał Srebrną Odznakę Polskiego Związku Jeździeckiego oraz gratulacje za udział w tworzeniu dobrych gospodarczych praktyk od Kapituły Kosynierów Przedsiębiorczości.

Na dożynkach w Stoczku nie zabrakło występów artystycznych. Na scenie wystąpili między innymi: Kiwitczanki, Kalina z Rogóża, Rogóżanie, Czesław Band z Runowa i olsztyńska Kapela Jakubowa.

Były też konkursy sportowe, loteria, atrakcje dla dzieci, takie jak zjeżdżalnie, czy malowanie twarzy oraz wystawa sprzętu rolniczego, a także stoiska z rękodziełem artystycznym i pysznym jedzeniem.

Siódme Dożynki Powiatowe zakończył Zespół Crazy Quartet z Ornety.

lub


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5