Niedziela, 24 stycznia 2021. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Rozpoczął się nowy rok szkolny

2015-09-02 12:16:52 (ost. akt: 2015-09-02 13:23:29)
Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lidzbarku Warmińskim

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lidzbarku Warmińskim

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Wczoraj, 1 września, tradycyjnie rozpoczął się rok szkolny. Uroczyste apele odbyły się w każdej placówce naszego powiatu.

Ten rok jest wyjątkowy, bo obowiązek szkolny objął wszystkich sześciolatków.
W naszym powiecie, tak jak w całym kraju, zdania na ten temat są podzielone. Wcześniejsza edukacja ma swoich zwolenników i przeciwników.

Do Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lidzbarku Warmińskim wpłynęło w tym roku 139 wniosków o odroczenie rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej.
Odroczenie otrzymało 105 potencjalnych uczniów. Pięcioro z nich to siedmiolatki z niepełnosprawnością, pozostałe dzieci to sześciolatki, których rodzice mają wątpliwości i dlatego wolą skonsultować się z pracownikami poradni.

W ubiegłym roku obowiązek szkolny miały dzieci sześcioletnie urodzone do połowy roku, te które przyszły na świat od czerwca do grudnia nie musiały iść do szkoły. W tym roku obowiązek szkolny objął już wszystkie sześciolatki.

Temat stał się na nowo gorący za sprawą inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy, który chce rozpisać referendum.
Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej "Mam 6 lat" możemy przeczytać 12 argumentów przemawiających za posłaniem sześcioletniego dziecka do szkoły. Wśród tychże argumentów jest też i ten, że także w innych państwach europejskich sześciolatki z powodzeniem uczą się w pierwszych klasach.

Joanna Dębek, rzecznik prasowy MEN zaznacza także, że lekcje w najniższych klasach prowadzi się poprzez zabawę, a sami rodzice są zadowoleni ze szkół. Podaje także, że młodsze dzieci nie odbiegają w nauce od swych starszych kolegów. Podobnego zdania jest wielu lidzbarskich nauczycieli.
Jednym z argumentów "za" jest to, że wycofanie się z reformy, stworzyłoby ogromny problem naszemu systemowi oświaty.

Jakich argumentów używają przeciwnicy objęcia sześciolatków obowiązkiem szkolnym?
Rodzice ci twierdzą, że mają dość ingerencji państwa w sposoby wychowywania dzieci. Sami pragną o nich decydować, a pomysł posłania sześciolatków do szkół wywołuje u nich sprzeciw. W efekcie rodzice szturmują poradnie psychologiczne i starają się uzyskać opinię, która pozwoli im pozostawić ich pociechy w "zerówce". Bywa, że jeśli takiej opinii nie uzyskają w poradni publicznej, zwracają się o nią do prywatnej.

— To ja powinnam decydować o tym, czy moje dziecko jest gotowe na pójście do szkoły tak wcześnie. Ja je obserwuję na co dzień — argumentuje jedna z mam sześciolatki.

Kolejnym argumentem na "nie" przytaczanym przez rodziców jest fakt, że umieszcza się w jednej klasie dzieci z różnych roczników
— To nie ma sensu, bo przecież one są na zupełnie innym stopniu rozwoju — tłumaczą i dodają, że w klasie może się zdarzyć różnica wieku uczniów nawet o dwa lata, między najmłodszym, a najstarszym uczniem.

— Na razie nie ma problemu, ale co będzie kiedy dzieci podrosną i w jednej klasie będą się uczyły 10 i 12 latki o bardzo różnym stopniu dojrzałości? - pytają rodzice przeciwni przymusowi nauki w wieku sześciu lat.

Póki co, 1 września rozpoczął się kolejny rok szkolny. Pierwszoklasiści - sześcio i siedmiolatki zostały serdecznie powitane przez kadrę szkoły i starszych kolegów. Wielu rodziców, którzy w ubiegłym roku zdecydowali się lub musieli oddać sześcioletnią pociechę do szkoły jest zadowolonych.
— Nie zauważam różnicy między moim dzieckiem, a uczniami o rok od niego starszymi — mówi jedna z mam. — Nie żałuję tej decyzji.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zxc #1807476 | 195.136.*.* 2 wrz 2015 23:25

  To czemu te dzieci 6 letnie takie szczęśliwe że chodza do tej szkoły i n nie tylko tej?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mieszkaniec #1807403 | 178.43.*.* 2 wrz 2015 22:10

  Na dwunastym zdjęciu jest super nauczycielka , laska w białej sukience , no po prostu Miss Polonia ...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. sms #1807270 | 37.128.*.* 2 wrz 2015 20:07

  A SP1 obskurna od wielu, wielu lat, elewacja i otoczenie woła o pomstę do nieba. Boisk brak, sala gimnastyczna wyrywana przez sobie przez 2 szkoły. Na dziecko 6 letnie czeka tylko niedoinwestowany nauczyciel, ławka, tablica i stara lampa.Tak już od lat!!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages