Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Kilkadziesiąt pożarów tylko w naszym powiecie

2015-08-25 09:09:03 (ost. akt: 2015-08-25 09:46:40)

Autor zdjęcia: Materiały KP PSP

Upalne lato i długotrwałe okresy suszy to sprzyjające warunki do zainicjowania pożaru. Do zaprószenia ognia dochodzi z różnych przyczyn, w większości przypadków za powstały pożar odpowiedzialny jest człowiek.

W okresie letnim Straż Pożarna notuje znaczny wzrost pożarów w sektorze związanym z rolnictwem. Płoną maszyny rolnicze, ciągniki, nadmiernie eksploatowane kombajny w okresie żniw. Słoma na rżysku stanowi bardzo dobry materiał palny, po którym ogień błyskawicznie się rozprzestrzenia, nierzadko przenosi się na sąsiedni areał, trawiąc zboże na pniu. Zagrożone bywają także uprawy leśne oraz budynki gospodarcze i mieszkalne.

W okresie letnim do tego typu pożarów lidzbarscy strażacy wspierani przez jednostki OSP naszego powiatu wzywani byli kilkadziesiąt razy.

W niedziele w miejscowości Opin w gm. Orneta doszło do pożaru lasu, ogień strawił 0,5 ha ściółki leśnej.

W działaniach ratowniczych wzięły udział cztery jednostki OSP z naszego powiatu. Większy pożar miał miejsce następnego dnia tj. 24sierpnia w miejscowości Gronowo w gm. Lubomino.

Paliło się rżysko na powierzchni około 20 ha, silne porywy wiatru sprzyjały rozprzestrzenianiu się płomieni i znacząco utrudniały akcję ratowniczą, ogień w kilku miejscach wdarł się do lasu.

W sumie spłonęło 0,5 ha ściółki leśnej. Na miejscu działało 30 strażaków, dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Lidzbarka Warmińskiego, strażacy OSP z Ornety, Wilczkowa, Lubomina oraz z Dobrego Miasta. Akcja ratownicza trwała ponad cztery i pół godz. Przyczyna pożaru nieustalona. Strażacy apelują o ostrożność i rozwagę, jest bardzo sucho o pożar w takich warunkach naprawdę nie trudno.

tekst: mł. kpt. Tomasz GowkielewiczCzytaj e-wydanie

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages