Wycieczka Polskiego Związku Emerytów i Rencistów

2015-08-27 09:00:00(ost. akt: 2015-08-27 10:32:21)
Członkowie Polskiego Związku Emerytów i Rencistów z Lidzbarka Warmińskiego uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku oraz obejrzeli prezentacje z Multimedialnym Muzeum mieszczącym się w urzędzie miejskim dotyczącą historii obozu

Członkowie Polskiego Związku Emerytów i Rencistów z Lidzbarka Warmińskiego uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku oraz obejrzeli prezentacje z Multimedialnym Muzeum mieszczącym się w urzędzie miejskim dotyczącą historii obozu

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

20 sierpnia członkowie Polskiego Związku Emerytów i Rencistów z Lidzbarka Warmińskiego uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku oraz obejrzeli prezentacje z Multimedialnym Muzeum mieszczącym się w urzędzie miejskim dotyczącą historii obozu jenieckiego Stalag IB Hohenstein.
Zaczęliśmy zwiedzanie od Parku Budownictwa Ludowego, który jest pięknym krajobrazowo zróżnicowanym miejscem o powierzchni 93ha.

Przez park przepływa rzeka Jemiołówka. Do niego należą pola uprawne, niewielki staw, ogrody kwiatowe i zielne.

Zwiedziliśmy z panią przewodnik 76 obiektów małej i dużej architektury wiejskiej (domy mieszkalne, kościół, wiatraki, obejścia gospodarskie z całym wyposażeniem mebli i sprzętu domowego. W czasie zwiedzania spotkaliśmy zwierzęta domowe: ptactwo, kozy, owce, krowy i konie. Podziwialiśmy ładnie utrzymane ogródki przydomowe. W tym sielankowym krajobrazie towarzyszyła nam mała maskotka - kolorowy miś promujący Miejską Bibliotekę Publiczną w Lidzbarku Warmińskim.

Następnym punktem w programie wyjazdowym do Olsztynka było zwiedzanie Multimedialnego Muzeum dotyczącego obozu jenieckiego Stalag IB Hohensteim, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, takich jak ekrany dotykowe, stoły internetowe, projekcje realizowane w technice 3D.

To wszystko połączone z klasycznymi eksponatami daje niesamowity efekt i na długo pozostaje w pamięci.

Pierwsza część muzeum jest poświęcona dziejom Olsztynka i okolic. Druga, upamiętnieniu ofiar drugiego co do wielkości w Prusach Wschodnich obozu jenieckiego, funkcjonującego w latach 1939-1945 w okolicach Królikowa gm. Olsztynek.
Przez obóz przeszło około 400 tys. jeńców różnych narodowości.

Tragiczne warunki sanitarne, głód, ciężka praca, znęcanie się fizyczne i psychiczne, powodowało masowe umieranie. Zmarło 55 tys. jeńców narodowości: polskiej, belgijskiej, francuskiej, włoskiej, angielskiej i rosyjskiej.

Doznaliśmy szoku, że tu na ziemi warmińsko-mazurskiej odbywało się takie bestialstwo dokonywane przez okupanta niemieckiego.

Dziś o istnieniu obozu jenieckiego świadczy jedynie pomnik - głaz i wiata, pod którą znajdują się tablice informacyjne w pięciu językach.

Ostatnim punktem naszej wyprawy było uczestniczenie w procesie wytwarzania szkła artystycznego w małej hucie również w Olsztynku.

Uczestnicy byli zafascynowani procesem wytwarzania różnych wyrobów artystycznych przekazanych przez właściciela, dokonując u niego zakupu, szczęśliwi, zmęczeni, dzieląc się uwagami po drodze, dotarliśmy po południu do Lidzbarka Warmińskiego.

Janina Tausiewicz

Artykuł Dziennikarza Obywatelskiego




Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5