Łyna, największa rzeka regionu Warmii i Mazur, wypływa z piasków sandrowych na północ od Nidzicy. Jej źródła znajdują się w malowniczym wąwozie w okolicy wsi Łyna, na terenie rezerwatu przyrody Źródła Rzeki Łyny im. prof. R. Kobendzy. Rzeka biegnie przez krainę Pojezierza Olsztyńskiego w kierunku północnym, przepływa przez stolicę Warmii – Olsztyn, następnie mija po drodze Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński – dawną siedzibę biskupów warmińskich, a także Bartoszyce i Sępopol. Wpada do Pregoły na terenie Obwodu Kaliningradzkiego. Jej długość to około 289 km, z czego prawie 200 km przepływa przez Polskę.

Łyna należy do najpiękniejszych i niezwykle urozmaiconych szlaków kajakowych Warmii. Płynie spokojnie pośród malowniczych łąk i leśnych pagórków, wpadając co jakiś czas do jezior, ale daje się także poznać jako rzeka o charakterze górskim. Szybkim nurtem płynie pomiędzy jeziorem Ustrych, a wsią Ruś oraz na terenie lasu miejskiego w Olsztynie.
Niezwykła podróż kajakiem
Łyna – królowa Warmii, to rzeka, która daje tyle możliwości. Spływy kajakowe Łyną to aktywny wypoczynek i pełne pozytywnych emocji spędzanie wolnego czasu oraz niesamowita okazja do obcowania z naturą. Rzeka daje także możliwość poznania miejsc ważnych w historii regionu. Trasa od Olsztyna nazywana jest szlakiem gotyckich zamków i kościołów. Naszą uwagę z pewnością przykuje Zamek Kapituły Warmińskiej, fragmenty murów obronnych z końca XIV wieku w Olsztynie; gotycki kompleks kolegiacki z XIV wieku oraz Baszta Bociania z muzeum w Dobrym Mieście; czternastowieczny gotycki zamek oraz kościół farny św. Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim.
Dom Warmiński dba o Łynę