Włóczęgostwo fotograficzne Marioli Adeli Karpowicz. Kościół w Bogatyńskie

2015-08-21 11:52:56(ost. akt: 2015-08-21 12:23:11)

Autor zdjęcia: Mariola Karpowicz

Zapraszam do fascynującej wędrówki po kościołach Warmii. Z aparatem fotograficznym oraz Przewodnikami po zabytkowych kościołach Warmii Północnej i Południowej odwiedziłam świątynie warmińskie o przecudnej architekturze i nie mniej urokliwych wnętrzach. Efektem tej wędrówki są artykuły i fotografie na moim blogu: http://adelamak.blogspot.com
Bogatyńskie (dawniej Bogatyń, niem. Tüngen)... Warmia północna... kościół filialny p.w. Trójcy Świętej i św. Michała Archanioła...

Wieś rycerska, którą lokowano na prawie pruskim w roku 1282. W 1287 roku zmieniono na prawo chełmińskie. Nazwę swą zawdzięcza od wywodzącej się stąd rodziny von Tüngen. Z tego znamienitego rodu pochodził biskup warmiński Mikołaj, piastujący swój urząd w latach 1467 - 1489. W starych niemieckich dokumentach są zapiski o polskiej nazwie wsi - Bogatyny, od osiadłego tu rodu Bogatyńskich, którzy stawili zacięty opór Krzyżakom w czasie podboju tych ziem w XIII wieku.

W roku 1595 ówczesny właściciel wsi Otto Jordan ufundował tu kościół, w którym odprawiano nabożeństwa od roku 1611 (prof. Chrzanowski podaje, że stała tu kaplica od 1593 roku). Konsekracji doczekał się dopiero w roku 1625 z rąk biskupa sufragana Michała Działyńskiego. W czasie wojen napoleońskich został poważnie uszkodzony, stąd podjęto decyzję o jego wyburzeniu w roku 1824.

Kościół, który stoi do dnia dzisiejszego zbudowano w roku 1830, a w roku następnym konsekracji dokonał biskup sufragan Andrzej Stanisław Hatten (Hatyński).

Jest to skromna neogotycka budowla, całkowicie otynkowana z interesującymi szczytami oraz ceglanymi, ozdobnymi detalami.

Przez długość kościoła rozmieszczono wąskie, ostrołukowe okna w ceglanej oprawie. Korpus przecina też parapet, w mniej więcej połowie jego długości. Na dwuspadowym dachu krytym ceramiczną dachówką stoi wieżyczka na sygnaturkę, zakończona krzyżem.

Najbardziej interesujące są sterczynowe szczyty ozdobione ustawionymi narożami fialkami oraz ceglanym fryzem o ciekawym kształcie.

Wschodni szczyt z dostawioną apsydą prezbiterialną (?) z wejściem oraz parą ostrołukowych, niewielkich okien. Pomiędzy fialkami ostrołukowe, wąskie okna. W części środkowej herb fundatora, jak mniemam, z datą 1830. Całość zwieńczona jest rzeźbą w opłakanym stanie.

Szczyt zachodni z portalem wejściowym dostosowanym stylowo do budowli. W części górnej powtórzony motyw ustawionych narożami fialek, z tym, że pomiędzy nimi zamiast okien wąskie, ostrołukowe blendy. Na szczycie, między sterczynami w równie złym stanie rzeźba, o nieokreślonej tożsamości...

Przy kościele stoi okazała, ceglana neogotycka kaplica grobowa rodziny von Biell - Tungen z roku 1859. Na południowej ścianie widnieje częściowo zatarta inskrypcja.

Bogatyńskie leżą ok. 6 km na południowy zachód od Ornety. Do wioski prowadzi wyboista, wykonana z betonowych płyt (popegeerowska) droga. Warto jednakże tu przybyć, ponieważ oprócz świątyni można obejrzeć Zespół rezydencjalny z XVIII wieku, zbudowany dla Stanisława Rutkowskiego, a po drodze zatrzymać się przy ruinach założenia pałacowo - parkowego w Karkajmach.


Mariola Adela Karpowicz

Źródła:
Przewodnik po zabytkowych kościołach Południowej Warmii. Olsztyn : Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne
Piotr Skurzyński, Warmia i polskie Dolne Prusy. Gdynia, Wydawnictwo Region
Mieczysław Orłowicz, Ilustrowany przewodnik po Mazurach Pruskich i Warmii, Agencja Wydawnicza "Remix"
Andrzej Rzempołuch, Przewodnik po zabytkach sztuki dawnych Prus Wschodnich, Agencja Wydawnicza "Remix"



Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Źródło: Artykuł internauty

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5