Każda pogoda jest dobra na bieganie

2015-07-30 12:00:00(ost. akt: 2015-07-30 13:34:39)

Autor zdjęcia: Biegam bo lubię

Nie wiesz co zrobić ze swoim wolnym czasem? Myślisz o uprawianiu sportu, ale nie wiesz jakiego? Zacznij biegać! O akcji „Biegam bo lubię” rozmawiamy z Markiem Olszewskim.
Skąd pomysł na przeprowadzenie akcji „Biegam bo lubię” w Lidzbarku Warmińskim?

Pomysł powstał z obserwacji tego, co dzieje się w innych miastach, z obserwacji biegów masowych na których pojawia się bardzo dużo ludzi, także w Lidzbarku. 5 lat temu powstał stadion i chcieliśmy go wykorzystać dla dorosłych i młodzieży. Myślę, że nam się to udało, ponieważ w przeciągu kilku lat od powstania akcji zauważyliśmy zwiększoną liczbę biegaczy i marszobiegaczy na lidzbarskich ulicach i ścieżkach.

Dlaczego właśnie bieganie?

Kiedyś nie lubiłem biegać. Nie rozumiałem jak można przebiec 5, 10, 15 km czy maraton. Do czasu, aż spróbowałem uczestnictwa w jednym z maratonów, Orlen Maraton w Warszawie i stwierdziłem, że to bardzo fajna motywacja, żeby pracować nad swoją sprawnością i wydajnością. Dziś mam już za sobą kilka maratonów i półmaratonów, bo jako nauczyciel wychowania fizycznego uważam, że bieganie jest najprostszą formą ruchu, naturalną dla człowieka. Można biegać w każdych warunkach. Zimą, latem, w deszczu, jak i w upale.

Jak wyglądają wasze spotkania?

Zajęcia odbywają się w każdą sobotę o 9:30, bez względu na pogodę. Zaczynamy od rozgrzewki, swobodnego biegania. W dalszej kolejności zwracamy uwagę na jakąś cechę motoryczną, jak siła czy szybkość. Często podczas zajęć są ćwiczenia z wykorzystaniem płotków lekkoatletycznych. Również co jakiś czas przeprowadzane są testy sprawności, np. bieg na 100 metrów, test Coopera (12 minutowy, nieprzerwany bieg), gdzie uczestnicy otrzymują dyplomy oraz losują nagrody ufundowane przez sponsorów. Co ciekawe, właśnie takie testy zgromadzają większą ilość uczestników niż zwykle.

Jak wyglądają zajęcia zimą?

Duży śnieg ogranicza nasze możliwości. Zajęcia zimą są mocno ograniczone, dlatego spotkania są tutaj, ale staramy się wybiegać do pobliskiego lasu, czy w teren.

Ile osób zjawia się na treningach?

Trudno określić do końca ile osób przyjdzie danego dnia, zazwyczaj jest ich od kilku do kilkunastu. Czasem wydaje się nam, że jest piękna pogoda, natomiast uczestników jest mniej, ponieważ wiele osób wtedy korzysta z weekendu z rodziną. Paradoksalnie więcej osób przychodzi w gorszą pogodę.

Czy uczestnicy przychodzą w tym samym składzie, czy co każde spotkanie pojawia się ktoś nowy?

Przychodzą osoby w stałym składzie, które aktywnie chcą spędzić swój czas. Sobota nie jest terminem, który pasuje wszystkim. Część ludzi ma wolne, a część jest w pracy. Czekamy na nowych uczestników, młodych czy starszych, ale pomimo 3 lat pracy, rzadko zjawiają się nowe osoby.

Ile lat mają uczestnicy?

Część osób przychodzi ze swoimi dziećmi, w wieku 3-4 lat. Staramy się w miarę możliwości organizować dla nich zajęcia. Uczestniczą w rozgrzewkach, w niektórych ćwiczeniach. Najstarszą osobą uczęszczającą na spotkania jest pani w wieku około 70 lat.

Jakie korzyści czekają na uczestników akcji?

Myślę, że największą korzyścią jest możliwość wspólnego spędzania czasu. Większość osób przychodzi również w tygodniu, samemu organizując swój czas. Uczymy ich jak podchodzić do treningów. Jak biegać, by nie zrobić sobie krzywdy, jak biegać efektywnie, jak biegać, by przygotować się do biegów masowych. Często jedno spotkanie w tygodniu to za mało, by efektywnie poprawić sprawność, więc wskazujemy im jak mają dbać o swoją sprawność samemu. Czy tu na stadionie, kiedy przychodzą sami, czy kiedy wybiegają do lasu.
Dodatkowo na naszej stronie znajduje się wiele porad biegowych, po które sięgają uczestnicy i tam też wymieniają się własnymi spostrzeżeniami.

Co poradziłby pan osobie, która dopiero co zainteresowała się bieganiem? Od czego powinna zacząć?

Przede wszystkim należy sprawdzić swój stan zdrowia. Należałoby udać się do lekarza i przeprowadzić podstawowe badania lekarskie, na ile organizm pozwoli uprawiać amatorsko sport. Takie badania może przeprowadzić lekarz rodzinny. W dalszej kolejności zacząć od marszobiegu, gdzie przeważająca część dystansu to jest marsz, stopniowo wydłużając odcinki biegowe. Może to być np. 5 minut marszu, minuta biegu. Po pewnym czasie można skrócić czas marszu i wydłużyć czas biegu. Przede wszystkim najważniejsza jest systematyczność treningu, nie należy ograniczać się pogodą. Każda pogoda jest dobra na bieganie.

Podobno niedługo ma się odbyć bieg charytatywny...

Tak. 19 września, na stadionie w Lidzbarku Warmińskim odbędzie się bieg, którego ideą będzie zebranie pieniędzy na dożywianie dzieci z naszego województwa. Jest to akcja ogólnopolska, która odbędzie się w 12 miastach jednocześnie. Każde pokonane okrążenie jest jednym obiadem dla dzieci. Do biegu zapraszamy sztafety, składające się z 5 osób. Liczba sztafet jest ograniczona do 60. Zapisać się można na naszej stronie internetowej. Zachęcam wszystkich do udziału.

Angelika Sierko


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. gość #1791456 | 195.136.*.* 9 sie 2015 22:23

    nie było nikogo ostatnio, kilka osób biega nie licząc prowadzących :(

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. refleksja .... #1786280 | 195.136.*.* 31 lip 2015 12:07

      Szkoda, że z roku na rok przychodzi kilka osób lub wcale.

      odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5