Włóczęgostwo fotograficzne Marioli Adeli Karpowicz. Kościół w Lechowie

2015-07-22 10:36:03(ost. akt: 2015-07-22 10:38:37)

Autor zdjęcia: Mariola Karpowicz

Zapraszam do fascynującej wędrówki po kościołach Warmii. Z aparatem fotograficznym oraz Przewodnikami po zabytkowych kościołach Warmii Północnej i Południowej odwiedziłam świątynie warmińskie o przecudnej architekturze i nie mniej urokliwych wnętrzach. Efektem tej wędrówki są artykuły i fotografie na moim blogu: http://adelamak.blogspot.com
Lechowo (niem. Lichtenau)... Warmia północna... kościół p.w. św. Jana Chrzciciela...
Wieś lokowana przez kapitułę warmińską w roku 1326, uposażając jednocześnie mającą tu powstać kaplicę. Jednakże już w roku 1343 wspominano w księgach o miejscowym proboszczu. Prawdopodobnie w tym czasie zbudowano tu niewielki kościół murowany z cegły, bez wieży. W roku 1700 rozbudowano świątynię przedłużając jej korpus o mniej więcej 1/3. Konsekracji ponownej z zachowaniem imienia św. Jana Chrzciciela dokonał w roku 1702 biskup Jan Załuski. W 1724 nakryto nawę pozornym (drewnianym) sklepieniem kolebkowym, a w 1835 roku wybudowano murowaną wieżę w stylu neoromańskim, w miejsce drewnianej, o której wiadomo tyle, że istniała w czasie wizytacji w roku 1623. Pod koniec wieku XIX dobudowano jeszcze prezbiterium, które konsekrował w roku 1899 biskup Andrzej Thiel.

Jest to budowla salowa, murowana z cegły na kamiennej podmurówce. Wejście do kościoła z łukiem półkolistym (neoromańskim) jest dzisiaj przez wieżę, która nie posiada zbyt wielu ozdób, prócz nowszych zegarów z czterech stron oraz długiej wnęki zakończonej łukiem półkolistym, w której umieszczono okna również zakończone tymże łukiem. Ponad drzwiami widoczne okrągłe okno. Pod gzymsem zauważyłam też otynkowany fryz obiegający wieżę ze wszystkich stron. Wieża nakryta jest dachem namiotowym przechodzącym w iglicę, którą wieńczy chorągiewka z datą 1835.

Korpus świątyni z dwuspadowym dachem, dość gęsto poprzedzielany niewielkimi, głęboko osadzonymi oknami, otynkowanymi w obramieniach i zakończonymi półkoliście . Na uwagę zasługuje częściowe otynkowanie budowli (w niektórych miejscach) z wmurowanymi kamieniami polnymi. Podparty jest też ceglanymi i częściowo otynkowanymi przyporami z daszkiem oraz ozdobiony ceglanym motywem, który biegnie pod gzymsem.
Od strony południowej widzimy kruchtę z półkolistym wejściem i drewnianymi drzwiami z żelaznymi, ozdobnymi okuciami.

Szczyt wschodni zakończony jest wieżyczką na sygnaturkę z chorągiewką z datą 1896. Do niego dobudowane jest dość nietypowe prezbiterium, ze skrzydłami wystającymi poza główną część budowli. W części wschodniej, w płytkiej półokrągłej wnęce umieszczono trzy okna wypełnione witrażami. Ponad nimi ozdobny detal wykonany z schodkowo ułożonej cegły. U szczytu w okrągłej wnęce chrystogram z datą 1797 - 1897.
Skrzydła prezbiterium, przecięte w połowie otynkowany fryzem, od strony południowej i północnej z identycznym motywem, z tym, że w tym ostatnim zamiast jednego okna są drzwi.

Do wnętrza świątyni zajrzałam przez zamkniętą kratę jedynie okiem obiektywu mego aparatu. Na pierwszym planie widać kręcone kolumny podpierające chór muzyczny. W głębi neoromański ołtarz oraz piękne witraże w prezbiterium. Pod koniec XIX wieku i na początku XX wymieniono tu barokowy wystrój na neoromański, co było częstą tendencją w tamtych czasach. Zostawiono jednakże niektóre elementy starego wyposażenia np. ambonę oraz emporę czyniąc je tym samym bardziej interesujące.

Kościół wyniku wielu przebudów nie jest jednolity stylowo. Budowla zatraciła swój pierwotny charakter i dzisiaj pozbawiona jest wyrazu. Można ją znaleźć na trasie Babiak - Pieniężno, jadąc jednakże podrzędną droga na północny wschód.


Mariola Adela Karpowicz

Źródła:
Tadeusz Chrzanowski, Przewodnik po zabytkowych kościołach północnej Warmii


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna




Źródło: Artykuł internauty

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5