Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Spotkanie z piosenką warmińską

2015-06-25 10:50:15 (ost. akt: 2015-06-25 11:05:32)

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

To już po raz piąty w Rogóżu odbył się Powiatowy Festiwal Kultury i Tradycji Warmińskiej. Głównym celem imprezy było propagowanie muzyki związanej z regionem Warmii, stąd w swoim programie każdy zespół ludowy musiał wykonać przynajmniej jedną piosenkę warmińską.

Festiwal odbył się w niedzielę 21 czerwca 2015 r. z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Rogóż (SRRWR), przy wsparciu Starostwa Powiatowego, Urzędu Gminy Lidzbark Warmiński, a także Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pilniku.

Przegląd otworzył prezes SRRWR Tadeusz Staszewski oraz wójt gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis, zaś poprowadził Marek Werbicki.

Swoje umiejętności zaprezentowało siedem zespołów: „Zespół Pieśni i Tańca Ignalin”, „Kalina” i „Rogóżanie” z Rogóża, „Kiwitczanki” z Kiwit, „Sąsiedzi” z Pilnika, „Czesław Band” z Runowa i po raz pierwszy „Alebabki” z Sarnowa.

Nastarszą grupą okazały się „Kiwitczanki”, które śpiewają już od 33 lat, zaś najmłodszą „Alebabki”, który to zespół istnieje od 2 miesięcy.

Wszystkie kapele zaprezentowały wysoki poziom artystyczny - stroje i instrumenty dopełniły całości.

Porywająca gra na akordeonie Adama Wicińskiego, na skrzypcach Jana z Wojciech, na trąbce Andrzeja Niedźwieckiego, na gitarze Jerzego Bachara oraz na saksofonie Zbigniewa Walesiaka zadowoliła ucho nawet najbardziej wybrednego słuchacza.

Podobnie jak w ubiegłym roku soliści i instrumentaliści z dwunastoosobowego zespołu „Czesław Band” zagrali solidną dawkę energetycznego, ukraińskiego folka, która to muzyka porywała do tańca.

Po zakończeniu przeglądu zespoły otrzymały z rąk dyrektor GOKiS w Pilniku Alicji Szukis i wójta Gminy Lidzbark Warmiński Fabiana Andrukajtisa statuetki i podziękowania, a następnie uczestnicy imprezy skorzystali z poczęstunku, który został przygotowany przez panie ze SRRWR i zespołu „Kalina”. Szefem kuchni była znana z umiejętności kulinarnych Janina Osowska.

Barbara Kułdo


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages