Witamy w "Oranżerii Kultury"

2015-07-31 12:00:00(ost. akt: 2015-08-26 10:29:47)   Artykuł sponsorowany
Oranżeria Ignacego Krasickiego to w chwili obecnej najbardziej wyczekiwany projekt w Lidzbarku Warmińskim, który zbliża się ku końcowi.
Letni pałacyk, a także otaczające go ogrody, już teraz wzbudzają zachwyt mieszkańców, turystów i przejeżdżających nieopodal kierowców.


Oranżeria intryguje gości

Ciekawość aranżacji wnętrza nie pozwala czekać. Już na tym etapie Oranżerię „od środka” podziwiali dziennikarze podróżujący Szlakiem Kopernikowskim, m.in. przedstawiciele National Geographic Traveler, Wiadomości Turystycznych, Podróży.pl czy Onet.pl., profesor Mikołejko – filozof i historyk z Lidzbarka Warmińskiego, samorządowcy z niemieckiego miasta partnerskiego Wertle.
Dzięki tej właśnie inwestycji nie tylko uchroniono cenny zabytek przed degradacją, a co za tym idzie poprawiono estetykę przestrzeni miejskiej, ale również poddano edukacji historycznej społeczeństwo oraz utworzono nowe miejsce spotkań kulturowych, które z pewnością będzie przyciągać nie tylko mieszkańców, ale i gości z różnych stron kraju i świata. Celem projektu było wzmocnienie potencjału turystycznego miasta i obiektu, wobec czego funkcja biblioteczna została poszerzona o przestrzeń wystawienniczą oraz kameralną salę koncertową.

Nie tylko biblioteka

W Oranżerii siedzibę będzie miała Miejska Biblioteka Pedagogiczna, ale nowe funkcje umożliwiają przedstawienie nowych form pracy - spotkania w Klubach, koncerty kameralne, wystawy, wycieczki edukacyjne. Powstałe w ramach projektu audioguidy ukazują historię miejsca. Zbiory Biblioteki poszerza się o książki z piękną ilustracją oraz literaturę o tematyce regionalnej.
W klubach będzie można dzielić się doświadczeniami i wspierać przedsięwzięcia edukacyjne, zdobywać wiedzę. "Klub Podróżnika" pozwoli odkryć nieznane zakątki świata i Polski, "Klub Naszej Małej Ojczyzny" kultywuje rodzime tradycje i wartości. Integruje osoby zainteresowane Warmią w aspekcie dziejowym i współczesnym. W Klubie "To idzie młodość" będą przedstawiani młodzi, zdolni ludzie z naszego regionu.

Wystawy i koncerty

W nowych salach ekspozycyjnych pojawią się wystawy ilustracji książkowych, ekspozycje ikonograficzne związane z życiem i historią regionu, przedsięwzięcia z dziedziny sztuk współczesnych. "Oranżeria Kultury" chce propagować Polską Szkołę Ilustratorów.
Koncerty kameralne i fortepianowe będą propozycją muzyczną.
— Umożliwimy prezentacje artystyczne na niepowtarzalnym białym fortepianie marki Hoffman — mówi Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego. — Odczyty, wykłady, dyskusje już stanowią wizytówkę intelektualną Oranżerii. Promujemy nowatorską myśl twórczą, rozmawiamy o rzeczach istotnych, prezentujemy twórców, myślicieli, ilustratorów.

Będą też warsztaty i dostęp do Internetu

Podczas warsztatów, będących dopełnieniem wystaw i wykładów, będzie można pogłębić wiedzę i zdobyć nowe umiejętności.
Umożliwiamy bezpłatny dostęp do Internetu.
— "Oranżeria Kultury" to miejsce spotkań, gdzie kultywujemy edukację poprzez różnorodne formy nauki i sztuki – jesteśmy otwarci na współpracę — kontynuuje Jacek Wiśniowski.
Oferta jest skierowana do miłośników słowa pisanego, sztuk pięknych, muzyki i nauki – lidzbarczan, gości z zewnątrz oraz turystów.
— Na inaugurację zapraszamy we wrześniu, ale już teraz można zajrzeć na stronę internetową www.oranzeria.lidzbarkw.pl. — zachęca włodarz miasta.


Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego

— "Oranżeria Kultury" to miejsce spotkań, gdzie kultywujemy edukację poprzez różnorodne formy nauki i sztuki. Odczyty, wykłady, dyskusje już stanowią wizytówkę intelektualną Oranżerii. Promujemy nowatorską myśl twórczą, rozmawiamy o rzeczach istotnych, prezentujemy twórców, myślicieli, ilustratorów. Na inaugurację zapraszamy we wrześniu, ale już teraz można zajrzeć na stronę internetową www.oranzeria.lidzbarkw.pl.

Kalendarium dotyczące projektu

15.12.2009r. – Podpisanie porozumienia pomiędzy Urzędem Marszałkowskim, a Gminą Miejską w sprawie wykonania wstępnych badań architektonicznych potrzebnych do sporządzenia dokumentacji remontowej Oranżerii.
15.11.2011r. – Złożenie wniosku o dofinansowanie ze środków unijnych.
24.02.2012r. – Podpisanie umowy z wykonawcą robót. Budowa realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”, tzw. żółty FIDIC.
Koszt budowy ogrodów, wliczając badania archeologiczne, wyposażenie oranżerii i nadzór budowlany wynosi 4,3 mln złotych, z czego 3,6 mln złotych pochodzi ze środków unijnych.





2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5