środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Sztuka ulicy, czyli Lidzbarska Sztuka. Już po raz drugi!

2015-06-19 12:09:59 (ost. akt: 2015-06-19 12:40:34)

Autor zdjęcia: Facebook/Lidzbarska Sztuka

Jeśli graffiti kojarzy Ci się z jedynie z wandalizmem musisz zjawić się w sobotę, 27 czerwca w skateparku przy rynku. Poznasz wtedy drugą stronę medalu, czyli niezwykłą pasję i prawdziwą uliczną sztukę.

Lidzbarska Sztuka to nazwa strony poświęconej sztuce graffiti i rapu w Lidzbarku Warmińskim założonej na facebooku. Prowadzą ją młodzi artyści związani z kulturą hip-hop. Organizowany przez nich festiwal rapu i graffiti jest próbą pokazania ludziom, że ulicznej sztuki nie należy mylić z wandalizmem, a niestety często tak właśnie jest.

Na łamach Gazety Lidzbarskiej wielokrotnie publikowaliśmy artykuły związane z wandalizmem i niszczeniem elewacji budynków w naszym mieście, jednak nie powinno się patrzeć na grafficiarzy przez pryzmat skostniałych stereotypów.

- Nie wystarczy namalować czegoś w nocy na murze, aby od razu mówić, że mamy do czynienia ze sztuką. Prawdziwi artyści przez swoją twórczość próbują coś przekazać lub skłonić do refleksji. Także sztuka graffiti niesie ze sobą wyraźny przekaz, czego nie można powiedzieć o radosnej twórczości kilku młodocianych lidzbarczan, która w większości przypadków nadaje się jedynie na ostatnią stronę w zeszycie od plastyki - powiedział jeden z graficiarzy przy okazji artykułu o niszczeniu elewacji w naszym mieście.


Pomalują budki na rynku

Podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu artyści pomalowali garaże nad rzeką przy ul. Dębowej, a tym razem ozdobią tylne ściany budek handlowych na targowisku miejskim przy skateparku, na co mają oficjalną zgodę. Niestety nie wszystkie będą ozdobione, bo część właścicieli woli, żeby ich sklepy wyglądały tak, jak teraz.

Nadchodząca impreza to nie tylko graffiti, ale też muzyka. Centrum skateparku będzie miejscem występów raperów reprezentujących scenę Lidzbarka Warmińskiego, Bartoszyc, Nidzicy, Lubawy i Olsztyna.

Jak zapowiadają organizatorzy - nie obejdzie się bez muzycznych niespodzianek.

Gwiazdą wieczoru (choć w środowisku hip-hop takie określenie jest bez sensu) będą występy Grubego Mielzkiego z DJ'em Chwiałem (The Returners) oraz RR Brygada z DJ'em CRK.

Warto dodać, że pierwsza edycja Festiwalu Graffiti i Rapu otrzymała statuetkę Wydarzenie Roku 2014 w plebiscycie organizowanym przez Gazetę Lidzbarską i urząd miasta i to właśnie w Lidzbarku Warmińskim ponad 20 lat temu odbyła się pierwsza tego typu impreza w Polsce.

Początek zaplanowano na godz. 10.


Poniżej film promujący ubiegłoroczną edycję festiwalu produkcji Braco Wojciech Żebrowski

Tak było rok temu...

okPodziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages