Poniedziałek, 20 sierpnia 2018. Imieniny Bernarda, Sabiny, Samuela

IX BITWA POD HEILSBERGIEM 1807 - Plan i mapka

2015-05-27 14:55:41 (ost. akt: 2015-05-27 15:18:28)

Autor zdjęcia: Żaneta Reliszko

Bitwa pod Lidzbarkiem Warmińskim, w historii znana jako bitwa pod Heilsbergiem, ważne wydarzenie rozstrzygającej kampanii wiosennej, została stoczona 10 czerwca 1807 r. a jej ostatnie akordy przedłużyły się do następnego dnia. Była istotnym elementem wojny Napoleona z IV koalicją (1806 - 1807).

Pod względem liczebności obecnych w niej wojsk (napoleońskich i rosyjsko - pruskich) i poniesionych przez obie strony strat była największą batalią napoleońską stoczoną w polu na dzisiejszym obszarze Polski. Kiedy przed armią francuską skapitulował Gdańsk, wódz armii koalicyjnej gen. Bennigsen podjął zakończoną niepowodzeniem ofensywę nad Pasłęką.

Po intensywnych walkach w rejonie Dobrego Miasta, Rosjanie i część Prusaków wycofali się do obozu warownego pod Lidzbarkiem. Tam zostali zaatakowani 10 czerwca 1807 r. przez idących od strony Łaniewa Francuzów. Mimo iż Bennigsen oczekiwał uderzenia prawym brzegiem Łyny, nie doszło do pełnego zaskoczenia i walki z miejsca przybrały zażarty charakter. Po południu Francuzom udało się pobić awangardę koalicji dowodzoną przez gen. Bagrationa i zepchnąć ją na główną pozycję wojsk Bennigsena (teren na północ od zachodniego odcinka ul. Orneckiej). Prowadzone z determinacją czołowe francuskie ataki na reduty i flesze Sprzymierzonych napotykały na równie zdeterminowany opór i kontrataki.

Po zmroku Francuzi wykonali jeszcze jeden nieudany atak, po którym Rosjanie i Prusacy odrzucili wroga na pozycje wyjściowe. Podczas bitwy zachowywali przewagę liczby (ponad 80 tys. przeciw 55 tys. aktywnych w boju Francuzów), pozycji i siły ognia, toteż ich straty okazały się mniejsze (wojska napoleońskie: 1398 zabitych, 10 059 rannych i 864 jeńców; koalicja: 3 tys. zabitych i 6 tys. rannych). Nadejście w ciągu nocy i nazajutrz kolejnych korpusów Wielkiej Armii i groźba obejścia pozycji skłoniły Bennigsena do zarządzenia odwrotu nocą na 12 czerwca. Dwa dni później Bennigsen przegrał rozstrzygającą bitwę pod Frydlandem.

Bitwa lidzbarska stała się powodem do chwały obu armii i wybranych oddziałów, stawiano pomniki jej bohaterom (m.in. umieszczono nazwę Heilsberg na paryskim Łuku Triumfalnym), powstawały utwory literackie (np. wiersz "Wspomnienie 1807 roku" Konstantina Batiuszkowa) i malarskie (obrazy Antona Hoffmanna, Wojciecha Kossaka i in.). Do dziś tradycja niemiecka i rosyjska spierają się o to, kto zdobył orła 55. pułku liniowego: pruscy Czarni Huzarzy czy rosyjscy Muszkieterowie Parnawscy. W bitwie uczestniczył sam Napoleon oraz kwiat marszałków i generałów obu armii. Po niezwykle interesujące szczegóły wciąż różnie opisywanej i interpretowanej bitwy pod Heilsbergiem odsyłamy czytelników do wydanych w ostatnich latach pozycji: Janusz Jasiński i Sławomir Skowronek "Wschodniopruskie kampanie Napoleona", Sławomir Skowronek "Guttstadt i Heilsberg. Działania wojenne w rejonie Dobrego Miasta i Lidzbarka Warmińskiego 4 - 12 czerwca 1807" oraz J. Arnold i R.R. Reinertsen "Triumf Napoleona. Kampania frydlandzka 1807 roku".

Dwusetna rocznica wydarzeń 1807 roku stała się impulsem do narodzin napoleońskiej rekonstrukcji historycznej w Lidzbarku Warmińskim i okolicach. Jednym z ciekawszych akcentów związanych z bitwą było odnalezienie na polach Bobrownika w 2013 r. zwłok francuskiego żołnierza 14. pułku dragonów. Po badaniach archeologicznych został on uroczyście pochowany na cmentarzu w Ignalinie podczas obchodów 207 rocznicy bitwy.

Sławomir SkowronekOBCHODY BITWY W 2015 ROKU

5 czerwca (piątek)
10.00 - Przegląd Teatralnych Inscenizacji Historycznych / Lidzbarski Dom Kultury

6 czerwca (sobota)
10.00 – 20:00 - Jarmark Historyczny. Rzemieślnicze Tradycje XIX-wiecznego Lidzbarka. Wioska Ginących Zawodów - warsztaty i prezentacja / Wysoka Brama
10.00 – Zawody Strzeleckie Rekonstruktorów z broni czarnoprochowej, możliwość strzelenia z XIX wiecznej broni / Strzelnica LOK ul. Olsztyńska
12.00 – 14.00 - "Stara Fotografia" - zrób sobie zdjęcie w XIX wieku! / deptak Powstańców Warszawy
14.00 – 15.00 – Zwiedzanie XIX-wiecznego obozu wojskowego / ul. Żytnia
15:30 – "Żywa diorama: namiot sztabowy Napoleona" / Plac Wolności
17.00 – Rekonstrukcja na pamiątkę Bitwy pod Heilsbergiem 1807 r. w wykonaniu rekonstruktorów z całej Polski i zza granicy / centrum miasta mostek przy ul. Prostej – Dębowa - Plac Wysoka Brama - Plac Wolności.
18.00 – 22.00 Zabawa na XIX-wieczną nutę/ Wysoka Brama
na scenie:
Kapela Rogóżanie
Lidzbarski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Zespół Tańca Ludowego Perła Warmii
Warsztaty tańców tradycyjnych i korowodowych z różnych stron Europy
Kapela Jazgodki
Teatr Ruchu i Ognia Fuego


W trakcie imprezy będzie otwarty historyczny Namiot Sztabowy Napoleona (Plac Wolności), w którym oprócz Napoleona będą 4 osoby z najbliższego otoczenia Cesarza Francuzów. O godzinie 15:30 odbędzie się w namiocie główna inscenizacja sztabu.

- Naszym pragnieniem jest pokazanie Napoleona podczas pracy sztabowej w namiocie polowym, w określonej sytuacji militarnej, kiedy dochodzi on do podjęcia ważnych decyzji, od których zależy los całej kampanii – opowiada Piotr Zawada, który wcieli się w postać Napoleona.

- Zrobimy to z humorem, aby nasza inscenizacja nie była dla państwa zbyt poważna, a przez to nudna. Staraliśmy się jak najwierniej odtworzyć wygląd namiotu sztabowego Napoleona wraz z jego wyposażeniem. Pokażemy cesarza kiedy dyktuje rozkazy kilku sekretarzom jednocześnie. Jak pracuje nad mapą, a nawet jak spożywa śniadanie ze swoim szefem sztabu marszałkiem Aleksandrem Berthierem. To co państwo zobaczą jest jedyną okazją, aby na własne oczy zobaczyć Napoleona ze sztabem podczas pracy w czasie kampanii wojennej.

Przez cały dzień będzie można zwiedzać Regionalną Izbę Tradycji, posiadającą w swoich zbiorach przedmioty gospodarcze i militarne XVIII - XX wieku odnalezione na terenach Warmii i Mazur (Dom Środowisk Twórczych, ul. Ratuszowa).

Zachęcamy 6 czerwca dzieci, młodzież i dorosłych do przebierania się w stroje historyczne!
Przebranym zapewniamy upominki!!!

Niech całe nasze miasto przeniesie się w czasie!
Wstęp wolny na wszystkie imprezy!Organizatorzy:
Lidzbarski Dom Kultury
Urząd Miejski Lidzbark Warmiński
Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Lidzbarskiej
Wileński Pułk Muszkieterski
Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Historyczno-KolekcjonerskieCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij[/ur]
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. [url=mailto:i.hrywna@gazetaolsztynska.pl] Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pokój #1745277 | 178.16.*.* 31 maj 2015 21:32

  Wojna- żołnierze mordowali ,zabijali, gwałcili ,rabowali w imię czego ? Imperialistycznych ambicji cesarzy , imperatorów ? I to jest właśnie naśladowane w naszych czasach ! To jest nauka historii ,że był tu Napoleon , jak ładować muszkiet czy działo ?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Mariola #1742605 | 94.173.*.* 27 maj 2015 20:31

  Pytanie calkiem serio: Jakie jest najlepsze polskie piwo? Czym mozemy sie pochwalic? Prosze o odpowiedz piwosza :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages