Oranżeria rusza za miesiąc

2015-04-28 09:00:00(ost. akt: 2015-04-28 12:03:04)

Wizualizacja schodów przy oranżerii. Na zdjęciu widać stalowe barierki, ale wszystkie będą w stylu barokowym

Wizualizacja schodów przy oranżerii. Na zdjęciu widać stalowe barierki, ale wszystkie będą w stylu barokowym

Autor zdjęcia: UM

Prace przy Oranżerii Ignacego Krasickiego idą pełną parą. Nic dziwnego, bo termin oddania obiektu wyznaczono na 30 maja. Zmiany już widać gołym okiem. Odnowiono malowidła ścienne i kupiono nowe wyposażenie.
Jednym z najpiękniejszych obiektów Lidzbarka Warmińskiego były ogrody biskupie, które rozciągały się na południe od kościoła, na prawym brzegu Łyny, oczywiście w tamtym czasie nie były one przedzielone ulicą Mławską. Znajdowały się tu pawilony ogrodowe i pałacyki. Budowle zniszczono w trakcie wojen szwedzkich. Odbudową ogrodów zajął się biskup Teodor Potocki, a do wielkiej świetności doprowadził je biskup Ignacy Krasicki.

Kultura w pawilonie

Pawilon ogrodowy, zwany Oranżerią jest wyjątkową budowlą na terenie Warmii, powstałą pod wpływem polskiej myśli architektonicznej doby króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wewnątrz znajduje się odsłonięty w 1969 roku fragment malowidła ściennego z czasów Krasickiego, przedstawiający alegorię pór roku. Wyremontowany budynek będzie pełnił funkcję biblioteczno - wystawienniczą. Będzie też miejscem kameralnych koncertów i spotkań.

Pomogły historyczne dokumenty

Niewiele zachowało się informacji o wyglądzie dawnych ogrodów, ale wielu cennych wskazówek dostarczyły zachowane dokumenty inwentaryzacyjne biskupów, którzy przejmowali pałac. Na ich podstawie możliwe było odtworzenie rozkładu pomieszczeń, czy wyglądu schodów prowadzących do oranżerii. Wykonano też "poprawki" samego budynku, jak choćby przebudowa jednego z okien, które sięga teraz, tak jak to było dawniej, do podłogi. Odnowiono także i zrekonstruowano brakujące i możliwe do odtworzenia malowidła ścienne zdobiące wnętrze pałacyku.

Barokowe barierki

Odtworzone schody wykończone będą piaskowcem i otoczone balustradą w stylu barokowym. Na załączonej wizualizacji widać stalowe barierki, ale wszystkie one będą jednakowe, takie jak w najbliższym sąsiedztwie budynku. Pomiędzy schodami kaskadą będzie spływać woda. Za portalami znajdować się będą urządzenia techniczne.
W lewym skrzydle, patrząc od ul. Mławskiej, znajdować się będzie biblioteka, a prawe skrzydło będzie miejscem wystaw i koncertów. Budowany park będzie pełnił funkcję wypoczynkową. Wszystkie alejki będą oświetlone i wyposażone w ławki. Tutaj także będą znajdowały się dwie fontanny, w tym jedna za ulicą Mławską od strony kościoła.

Ponad cztery miliony złotych

- Główne prace mają zostać zakończone 30 maja - powiedział Tadeusz Makiewicz, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Inwestycji Urzędu Miasta w Lidzbarku Warmińskim. - Chcemy skończyć terminowo, aby lidzbarczanie i turyści już niedługo mogli usiąść i podziwiać piękno naszej przyrody i architektury.
Koszt budowy ogrodów, wliczając badania archeologiczne, wyposażenie oranżerii i nadzór budowlany wynosi 4,3 mln złotych, z czego 3,6 pochodzi ze środków unijnych.

ok



Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Czytaj e-wydanie

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. trol #1729824 | 217.99.*.* 6 maj 2015 17:03

    Będą to pierwsze na świecie ogrody przecięte autostradą .Polecam spacery , szczególnie w godzinach szczytu .Można by też walnąć za jednym zamachem windę na wieżę zamkową ,wszak niepełnosprawni zrównali by się prawami .

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. dr Edward Kotowski #1729696 | 178.42.*.* 6 maj 2015 14:25

    W hymnie legionów Józefa Piłsudskiego, w jednej z wersji jest ciekawe jego zakończenie, które tutaj wklejam: "Nie chcemy już od was uznania, Ni waszych mów, ni waszych łez, Skończyły się dni kołatania Do waszych dusz … was pies!" I tyle mojego komentarza. Więcej głosu już nie zabiorę. Kto chce, to w Internecie to znajdzie i odgadnie to, co w miejsce kropek śpiewali legioniści.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  3. dr Edward Kotowski #1729682 | 178.42.*.* 6 maj 2015 14:06

    ("Wewnątrz znajduje się odsłonięty w 1969 roku fragment malowidła ściennego z czasów Krasickiego, przedstawiający alegorię pór roku."). W czasach PRL cenzura posiadała tzw. zapis, czyli wykaz osób, których nazwisk, utworów ich itp. nie wolno było publikować. Jak widać tradycje tej cenzury są nadal bardzo żywe i silne, skoro pisze się, że malowidła ścienne odkryto w 1969 r. ale nie podaje się kto tego dokonał. Brawo! Róbmy tak dalej, a wrócimy do tamtych czasów."

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  4. dr Edward Kotowski #1729596 | 178.42.*.* 6 maj 2015 12:45

    Dziękuję, że osoba o nicku EJP przypomniała o mnie. Już się przyzwyczaiłem do tego, że usiłuje się wymazać z historii oranżerii lidzbarskiej moje nazwisko. Nie będzie to jednak łatwo bo pamięć Internetu jest bardzo pojemna i wszelkie wysiłki na nic. Nie spodziewam się też zaproszenia na uroczystość otwarcia obiektu. Pewnie użyje się formuły, że odkrycie fresków dokonało się samo. Dziwnym jest też fakt, że pewna osoba usiłowała sobie przywłaszczyć to odkrycie kilka lat temu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  5. EJP #1724511 | 83.9.*.* 29 kwi 2015 07:54

    To Dr Edward Kotowski dokonał pierwszego odkrycia fresków w Oranżerii Ignacego Krasickiego i jemu zawdzięczamy to co teraz będziemy oglądać przez wiele lat .Dlaczego w artykule nie wymienia się nazwiska odkrywcy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (12)
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5