A może rondo Czarnego Huzara?

2015-03-25 14:00:08(ost. akt: 2015-03-25 14:04:31)
Publikujemy odpowiedzi na list opublikowany na łamach Gazety Lidzbarskiej dot. propozycji nazwania jednego z rond imieniem Romana Dmowskiego.
Izabela Treute w liście do redakcji zamieszczonym na łamach „Gazety Lidzbarskiej” nr 11 z 12 marca w sprawie kontrowersyjnej zabudowy placu pod murami miejskimi zawarła (w zamierzeniu prawdopodobnie retoryczne) pytanie „czy na Plac Wolności powinien powrócić pomnik Czarnego Huzara?”. Zapewne dla większości mieszkańców naszego grodu odpowiedź twierdząca w najlepszym wypadku trąciłaby „czarnym humorem”. Śmiem jednak twierdzić, iż nie byłoby to wcale ponurym żartem. Pomnik ów poświęcony był pamięci brawurowej szarży dzielnych Polaków w czasie wielkiej bitwy rozegranej na polach pod naszym miastem w 1807 roku, tyle że walczących po stronie Pruskiej.

No cóż, Polski wtedy nie było, a rodacy walczyli w armiach każdego z trzech zaborców. Jeśli ktoś czyta te słowa z niedowierzaniem i zastanawia się, czy to nie jest przypadkiem primaaprilisowy żart, to proponuję lekturę listu Wojciecha Kossaka (autora nagradzanego na światowej wystawie w Paryżu obrazu „Bój o sztandar”) do Erazma Piltza z 9 stycznia 1902 r., w którym napisał m. in.: Głowę jednego z huzarów zrobiłem podobną do mojej na życzenie osobiste cesarza, a to z powodu, że pułk ten rekrutowany w Prusach Królewskich składał się niemal z samych Polaków i dowodził nim Radziwiłł. Za czym przy tej okazji zdobycia sztandaru wszyscy cytowani do rozkazu dziennego są Polacy, z wyjątkiem jednego tylko pana v. Zastrow; wszyscy dostali krzyże za waleczność (…). Uzasadnieniem umieszczenia na obrazie własnej podobizny jako twarzy jednego z dzielnych huzarów było to, że jeden z nich nosił nazwisko Kossak!

Nowo powołane Stowarzyszenie Konserwatywno Narodowe „Moja Warmia” zaproponowało na łamach ostatniego wydania „Gazety Lidzbarskiej”, aby powstające u zbiegu ulic Olsztyńskiej i Wiejskiej rondo uhonorować imieniem Romana Dmowskiego. Jednak jego związek z naszym miastem wydaje się dość luźny. Może „Rondo Czarnych Huzarów” byłoby bardziej adekwatną nazwą? Bo na odtworzenie tego wspaniałego pomnika, upamiętniającego walecznych młodych Polaków, raczej nie ma co liczyć…

Z poważaniem

Jacek Drążkowski


List do przewodniczącego Rady Miasta Lidzbarka Warmińskiego

Lidzbark Warmiński to miasto o znaczeniu historycznym, ponieważ był stolicą książęcą I Rzeczypospolitej. Z tego tytułu zamieszkiwali w nim wybitni przedstawiciele Kościoła Katolickiego, uczeni i artyści jak np. Maciej Meyer. Miasto odwiedziło czterech cesarzy i siedmiu królów, w tym czterech polskich (Zygmunt August, Zygmunt III Waza, Stanisław Leszczyński i August II Mocny). Ignacego Krasickiego odwiedzali w Lidzbarku Warmińskim wybitni luminarze Oświecenia jak Julian Ursyn Niemcewicz czy Stanisław Trembecki.

Wybitny lidzbarski historyk dr Sławomir Skowronek bezskutecznie dopominał się o nadanie nazwy jednego z rond imieniem Napoleona, który pod Lidzbarkiem Warmińskim stoczył największą z bitew na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. Nieuhonorowani są także repatrianci z Kresów, którzy stanowili największy procent ze wszystkich miejscowości w ówczesnym województwie (w większości miast jest ulica Ostrobramska czy Wileńska).

Ze zdziwieniem z łamów „Gazety Lidzbarskiej” dowiedzieliśmy się o pomyśle nadania imienia Romana Dmowskiego jednemu z nowych rond. Ten wybitny polityk, który z Lidzbarkiem Warmińskim nic wspólnego nie miał, stał się niestety niezasłużenie „ikoną” do wywoływania społecznych niepokojów.

Zwracamy się do Rady Miejskiej Lidzbarka Warmińskiego za pośrednictwem Pana Przewodniczącego o rozsądek a zwłaszcza promowanie tych, którzy z Lidzbarkiem Warmińskim mieli związek. Wtedy to będzie wymiar edukacyjny i promocyjny.

Nasze stowarzyszenie, również jako Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego służy Państwu radą i jeżeli zajdzie taka potrzeba, także opinią najwybitniejszych polskich historyków, z którymi jesteśmy związani w jednej organizacji.

Z wyrazami szacunku Zarząd

Stowarzyszenia w Muzeum — Zamek Lidzbarski „Biały Kruk Gotyku”


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Lidzbarszczanka #1699252 | 31.61.*.* 26 mar 2015 20:52

    Panie Jacku Drążkowski, jak już się czymś zajmujesz i idziesz do mediów to rób to profesjonalnie, a nie po łebkach. Nie stowarzyszenie "Moja Warmia" lecz stowarzyszenie "Nowa Warmia". Wyszukiwarka Google czy Bing nie gryzie. Jak tacy "profesjonaliści" są przeciwni inicjatywie mieszkańców to ja jak najbardziej jestem za. Tym bardziej, że historii Polski dane mi było uczyć się w "wolnej" Polsce.

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Inicjatywa #1698921 | 31.61.*.* 26 mar 2015 14:52

      Kto pierwszy ten lepszy. Rond, skwerów i miejsc w Lidzbarku jest sporo wystarczy by nazywać je im. Romana Dmowskiego, Józefa Piłsudskiego czy Wileńskiej. Po co bić pianę. Ludzie ze stowarzyszenia kilka tygodni zbierali podpisy, sam im się podpisałem. Wybitny polityk, który razem z Ignacym Paderewskim walczyli w WERSALU o granice II RP. Wszyscy pamiętamy o Piłsudskim, kto pamięta o Dmowskim czy Paderewskim? Roman Dmowski jako jedyny ówczesny polityk chciał włączenia Warmii do macierzy ! Więc należy mu się uhonorowanie skromną nazwą ronda. Zamiast siedzieć na d... i narzekać, zbierzcie grupę ludzi i działajcie na rzecz ronda Koziołka Matołka.

      Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      1. . #1698513 | 88.156.*.* 25 mar 2015 23:21

        Moja propozycja "Rondo Koziołka Matołka" i mamy spokój na wsze czasy :)

        Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

      2. pazurq #1698379 | 37.248.*.* 25 mar 2015 20:57

        pomysł chory, walczyli z Napoleonem i ich honorowaĆ?

        odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

        1. latać do gazety #1698247 | 178.16.*.* 25 mar 2015 18:55

          Panowie historycy, kto pierwszy ten lepszy ! Nie ścierpicie by rondo było imienia Romana Dmowskiego.

          odpowiedz na ten komentarz

        Pokaż wszystkie komentarze (6)
        2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5