Włóczęgostwo fotograficzne Marioli Karpowicz. Kościół w Radziejewie

2015-03-02 09:22:04(ost. akt: 2015-03-02 09:57:24)

Autor zdjęcia: Mariola Karpowicz

Zapraszam do fascynującej wędrówki po kościołach Warmii. Z aparatem fotograficznym oraz Przewodnikami po zabytkowych kościołach Warmii Północnej i Południowej odwiedziłam świątynie warmińskie o przecudnej architekturze i nie mniej urokliwych wnętrzach. Efektem tej wędrówki są artykuły i fotografie na moim blogu: http://adelamak.blogspot.com
Radziejewo... Warmia północna... kościół parafialny p.w. św. Antoniego Opata...
Wieś lokowana w roku 1326 praz Kapitułę Warmińską, która również uposażyła kościół. Nie wiadomo czy od początku istniała murowana budowla, tym bardziej, że w wieku XV nie było tu jeszcze samodzielnej parafii. Kościół konsekrowany w roku 1583 przez biskupa Marcina Kromera obsługiwany był przez proboszcza z Henrykowa. Obecną budowlę wzniesiono w kilku etapach. Wschodnia część jest z roku 1630, zaś zachodnia z 1681. Kolejna przebudowa była w roku 1716, a w 1737 roku dobudowano kaplicę. Wieża pochodzi z roku 1854. Po raz pierwszy świątynię odnowiono w roku 1880, a w 1933 roku dobudowano jeszcze nową zakrystię oraz założono hełm na wieżę. Całość stanowi zwartą i harmonijną bryłę, mimo, że jest to budowla bezstylowa lub może bardziej właściwie, niejednolita stylowo.
Świątynia murowana jest z cegły o układzie blokowym na kamiennym cokole. Przyziemie wieży, zakrystia i obramienia okien korpusu są tynkowane z wmurowanymi kamieniami polnymi.

Wieża podzielona jest na trzy kondygnacje. Ożywiona jest blendami, ostrołukowymi oknami, okienkami zamkniętymi półkoliście, fryzem rombowym i fryzami opaskowymi. Hełm wieży z 1933 roku posiada formę barokową, jest baniasty z latarnią zwieńczoną krzyżem.

Wnętrze kościoła prezentuje się dość skromnie, uwagę jednakże zwraca przepiękne pozorne sklepienie kolebkowe.

Wyposażenie pochodzi z baroku i późnego baroku. Ołtarz główny z początku XVIII wieku bogato zdobiony jest złoconą akantową dekoracją snycerską. Posiada on rzeźby św.św. Piotra i Pawła oraz Chrystusa Zmartwychwstałego w zwieńczeniu oraz obrazy Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz u góry Zmartwychwstania Chrystusa. Bardzo interesujący jest dolny obraz, a właściwie dwa obrazy w jednym miejscu... można bowiem opuścić na niego inny (w zasadzie podnieść od dołu ręcznym mechanizmem znajdującym się za ołtarzem) w tym wypadku przedstawiający patrona kościoła, czyli św. Antoniego Opata.

Ołtarz boczny regencyjny z II ćwierci XVIII wieku zawiera rzeźby Dawida, św. Antoniego, św. Wawrzyńca i nierozpoznanego świętego oraz obraz św. Antoniego.
Ambona pochodzi z około roku 1680. Ozdobiona jest rzeźbami czterech Ewangelistów oraz na baldachimie Chrystusa Zmartwychwstałego.
Z II połowy wieku XVIII pochodzi chór muzyczny i prospekt organowy z rzeźbą Chrystusa.

W kruchcie stoi stara kropielnica granitowa.

Całości dopełniają interesujące nowsze freski, widoczne głównie kaplicy oraz przy wejściu do niej.

Kościół stoi przy drodze wiodącej do Pieniężna, otacza go cmentarz ze starymi i nowymi nagrobkami. Warto zatrzymać się przy nim choć na chwilę, by do niego zajrzeć :)

Mariola Adela Karpowicz

Źródła:
Tadeusz Chrzanowski, Przewodnik po zabytkowych kościołach północnej Warmii.


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MAK

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5