Jest nas prawie trzystu

2015-01-29 12:42:09(ost. akt: 2015-01-30 12:14:10)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Michał Ludkiewicz przez 13 lat pełnił funkcję Komendanta Hufca ZHP Orneta. Nikt nie ma większej wiedzy na temat naszych harcerzy, których jest w tej chwili około 300.
Przez 13 lat byłeś komendantem, to spory czas, orientujesz się ile osób przewinęło się przez hufiec Orneta?
— Trudno powiedzieć, mam wrażenie, że to niepoliczalne, tym bardziej, że przez te lata było sporo zmian. Zaczynaliśmy w Ornecie, później w 2006 roku zlikwidowano hufiec w Dobrym Mieście, pod który podlegali harcerze z Lubomina, więc ich przejęliśmy, a następnie to samo spotkało hufiec z Lidzbarka Warmińskiego, gdzie były trzy drużyny. W tej chwili jest ich siedem.

To znaczy, ze w waszym hufcu są harcerze z Lidzbarka Warmińskiego, Ornety i Lubomina?
— I Rogóża.

W jakim wieku są harcerze hufca ZHP Orneta?
— Najmłodsi mają pięć lat. Od lat 5 do 10 to są zuchy, od 10 do 13 roku życia (szkoła podstawowa) to harcerze, od roku 13 do 16 (gimnazjaliści) harcerze starsi, a od 16 do 21 roku życia wędrownicy. W wieku 16 lat można już starać się na stopień instruktora.

Jak często się spotykają?
— Każda drużyna spotyka się raz w tygodniu. W tej chwili mamy 17 drużyn. Te spotkania są zawsze planowane, bo mają roczny plan działań. Na ogół są to więc spotkania tematyczne, np. w jednym miesiącu dotyczą historii regionu, innym razem terenoznawstwa. Drużyny mogą oczywiście zrobić więcej zbiórek.

Gdzie się spotykacie?
— Najczęściej w harcówkach, siedzibach organizacji, np. Mniejszości Niemieckiej. Idealnie jest np. w Szkole Podstawowej nr 3 w Lidzbarku Warmińskim, gdzie szkoła wyremontowała jedno z pomieszczeń z przeznaczeniem na harcówkę. Niedawno dostaliśmy od miasta lokal przy ul. Wysokiej Bramy w Lidzbarku Warmińskim, który wiosną będziemy remontowali oraz pomieszczenie po byłej restauracji "Słoneczna" w Ornecie. Tam wystarczy jedynie pomalować ściany, ale remont w Lidzbarku Warmińskim będzie nas kosztował ok. 15 tysięcy złotych. Będziemy szukali na to środków. Rodzice, którzy zawsze nas wspierają, zapewne jak zwykle bardzo nam pomogą.

Z czego się utrzymujecie?
— Jesteśmy taką samą organizacją jak stowarzyszenia. Przede wszystkim ze składek. Rocznie każdy harcerz wpłaca 80 złotych z czego 30 zł idzie "wyżej", nam zostaje 50 złotych, które przeznaczamy na działania - organizację rajdów, imprez, szkolenia kadry, zakup sprzętu. Poza tym szukamy sponsorów, z tym, że ja nie chcę uczyć harcerzy żebractwa. Na ogół jest to działanie "coś za coś". My pomagamy sponsorowi, on wspiera nasze działania. Robimy np. zabezpieczenie medyczne imprezy, w zamian za co sponsor pomaga nam w naszych działaniach. Warto podkreślić, że tak jak inne stowarzyszenia, musimy zdobywać pieniądze pisząc np. wnioski o dotacje na różne działania. Piszemy na przykład do Ministerstwa Obrony Narodowej, czy Ministerstwa Edukacji Narodowej. Rozliczamy się ze społeczeństwem. Można zajrzeć na naszą stronę internetową www.orneta.zhp.pl i zobaczyć jak są rozliczane nasze środki. Dodam, że tak ja, jak i cała kadra pracujemy społecznie.

No właśnie, zajmujecie się zabezpieczeniem medycznym imprez, ale też pomagacie policji w organizacji ruchu drogowego.
— Tak. Standardowo harcerstwo zajmuje się wychowywaniem młodych ludzi, kształtowaniem charakterów, stawianiem wyzwań. Najmłodsi harcerze głównie się bawią, starsi zaś biorą udział w różnorodnych działaniach, między innymi: 1 listopada pomagamy policji w organizacji ruchu drogowego, zapewniamy zabezpieczenie medyczne imprez, bierzemy udział w uroczystościach wojskowych, pomagamy kancelarii Prezydenta RP i Premiera podczas święta 3 maja, ale też reprezentujemy Polskę poza granicami kraju. Dwa lata temu byliśmy na otwarciu cmentarza w Bykowni, a w ubiegłym roku zaproszono nas na Monte Cassino.

Zajmuje się też opieką nad opuszczonymi mogiłami?
— Tak. Opiekujemy się cmentarzem w Osetniku. Leżą tam Warmiacy, robotnicy przymusowi z Polski. Nikt nie dbał o to miejsce. Cmentarz był niemal zarośnięty. Trzeba było niektóre mogiły wręcz odkopywać spod warstw ziemi i liści. Niektóre mogiły były wgniecione przez ciągniki. Początkowo było tam 16 grobów, kiedy zaczęliśmy porządkowanie, okazało się, że jest ich 40. W Osetniku są ruiny kościoła, który został w 1945 roku wysadzony. Zostało jedynie trzy ściany.

Organizujecie też gry miejskie.
— Tak. Ważne jest by młodzi ludzie poznawali historię, np. swojego regionu. Gry miejskie organizujemy tak, by nie były to spotkania, na których harcerze siedzą i biernie słuchają. Gry wymuszają aktywność, są atrakcyjne, mają posmak przygody. Staramy się by były tematyczne, związane z regionem, na przykład harcerze poznają bliżej tradycje, historię, kulturę mniejszości. Kiedy przybliżaliśmy grą mniejszość ukraińską, młodzież zwiedzała cerkiew, spotkała się z proboszczem itp.

Zbliża się wasze wielkie święto.
— Dzień Myśli Braterskiej, to rzeczywiście największe święto światowego skautingu. Przypada 22 lutego w dniu urodzin twórców skautingu - gen. Roberta Baden-Powella i jego żony Olave. Tak się złożyło, że oboje obchodzili urodziny tego samego dnia. W tym roku oczywiście także planujemy organizację Dnia Myśli Braterskiej. Gala pod hasłem "Wszyscy byliśmy harcerzami" odbędzie się 21 lutego w Miejskim Domu Kultury w Ornecie. Poprzedzi ją piątkowa gra miejska, podczas której miedzy innymi zorganizujemy warsztaty stolarskie, podczas których wykonamy meble z palet do naszych nowych siedzib.

lub


]kliknij tutaj[/url][/quote]

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Hellraiser #1652246 | 83.9.*.* 1 lut 2015 09:05

    Nas dużo, dużo więcej!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. gość #1651151 | 178.16.*.* 30 sty 2015 19:15

    tak sie kończy mieszanie w aprobatę partii politycznej w trakcie wyborów ! Nauczka dla nowego komendanta .

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

  3. Michał Andrzej Ludkiewicz #1650739 | 37.128.*.* 30 sty 2015 11:55

    W odpowiedzi na pewne komentarze informuje, że zrezygnowałem z bycia Komendantem Hufca w listopadzie 2014 roku z powodów osobistych, do tego mam pełne prawo. Jako obywatel mam też prawo do własnych poglądów gospodarczych, politycznych itp. i proszę ich uszanowanie. Wybory nowych władz Hufca odbędą się pod koniec lutego tego roku, w tym czasie ograniczoną władzę pełnił Pełnomocnik Hufca. Co do wypowiadania się, to potrafię najlepiej określić sytuację Hufca na chwilę obecną. Natomiast osobę uważającą, że ZHP to nie 'stowarzyszenie' zapraszam do Krajowego Rejestru Sądowego. Statut ZHP mówi " 1. Związek Harcerstwa Polskiego jest ogólnopolskim, patriotycznym stowarzyszeniem i prowadzi działalność pożytku publicznego. ". Co do udziału w uroczystościach, organizacji WOŚPu to podejmujemy pewne ustalenia patrząc na nasze możliwości kadrowe i udział w pewnych służbach harcerzy,przypominam że większość członków ZHP to dzieci, młodzież jest w mniejszości, a dorośli to niecałe 10%. Szkół też do wszystkiego nie zaprzęgamy. Byliśmy 1 września, 1 listopada, może o tym wspomnieć. Nie musimy jako harcerze być wszędzie i wszystkiego robić, szczególnie wyręczać tych, którym za to płacą. Pieniądze, za obóz, który odwołaliśmy, bo część osób nie wpłaciła w terminie środków, zostały zwrócone, a opóźnienie spowodowane było tym, że nie mamy własnego konta i wszystko idzie przez Olsztyn.

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. [[[ #1650653 | 83.24.*.* 30 sty 2015 10:25

      Stowarzyszenie a ZHP to wogle inny status .Ten pan nie ma pojęcia i bzdury pisze w wywiadzie

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

    2. /// #1650612 | 83.24.*.* 30 sty 2015 09:46

      Jest was około 300 a gdzie byliście na 11Listopada ,zamiast w Lidzbarku to W-wa.Wośp nawet nie zgłosiliście Lidzbarka do Wośp [zawsze to robiliście].Zebrane pieniądze na obóz ,który się nie odbył pieniądze nie zostały zwrócone. Żenada

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      Pokaż wszystkie komentarze (10)
      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5