Niedziela, 15 lipca 2018. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Ekologiczne Działania Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego

2014-12-15 13:21:26 (ost. akt: 2014-12-15 15:39:17)

Autor zdjęcia: Agnieszka Kuształo

Szkolni ekolodzy w Ośrodku

W 2005 roku, z inicjatywy nauczycielki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lidzbarku Warmińskim pani Danuty Chrostowskiej, nawiązano współpracę z Wojskowym Kołem Łowieckim „Jeleń”.

W przyszłym roku minie 10 lat, odkąd uczniowie naszego Ośrodka rozpoczęli wspaniałą przygodę z przyrodą pod kierunkiem pana Konrada Niemyjskiego. To on przez wiele lat pokazywał uczniom, jak umiejętnie, z troską i odpowiedzialnością, współpracować z przyrodą. Wskazywał czynniki sprzyjające i zagrażające jej rozwojowi. Pogadanki, które przeprowadził w naszym ośrodku, cieszyły się zawsze bardzo dużym zainteresowaniem. Pan Konrad Niemyjski uświadomił nam, że myśliwy to nie tylko osoba z bronią. Teraz wiemy, że myśliwy to ktoś, kto dba o przyrodę, właściwy stan zwierzyny oraz jej ochronę. Dzięki panu Konradowi poznaliśmy zadania Koła Łowieckiego, zasady zachowania w lesie, a także sposoby postępowania w sytuacjach zagrożenia, np. spotkania z chorym na wściekliznę zwierzęciem.

Dzięki takiej właśnie współpracy połknęliśmy przyrodniczego bakcyla. Systematycznie, od paru lat, w okresie jesiennym wszyscy angażujemy się w akcję: „Pomagamy leśnym zwierzętom przetrwać zimę-zbieramy kasztany i żołędzie”. Mówiąc – wszyscy, mam myśli nauczycieli, uczniów oraz ich rodziny, którzy czasami w niepogodę, z uporem gromadzą te zapasy. Zbiory przekazujemy myśliwym, a ci wkładają je zimą do paśników i żereni.

Koło Łowieckie funduje nagrody dla najlepszych klas i indywidualnych uczniów.

Dokarmiamy także ptaki. Do karmników zrobionych na zajęciach techniki, wsypujemy pokarm zgodnie ze wskazówkami pana Konrada. Te ptasie stołówki umieszczamy w sadzie, na parapetach okien czy też w pobliskim lesie. Przy okazji poznajemy różne gatunki ptactwa oraz ich zwyczaje.

Myśliwi z Koła Łowieckiego „Jeleń” doceniają nasze starania. Dzięki nim uczniowie SOSW dwa razy do roku uczestniczą w wycieczkach do lasu w okolice Nowej Wsi Wielkiej. Przewodnicy-myśliwi pokazują nam najpiękniejsze zakątki lasu. Objaśniają zmiany zachodzące w przyrodzie podczas różnych pór roku. Uczniowie przez lornetki obserwują nieznane życie zwierząt leśnych-tropy, żerenia bobrów. Często zbieramy do worków śmieci pozostawione przez pseudoturystów. Podczas tych ciekawych wycieczek myśliwi, z anielską wprost cierpliwością, odpowiadają na niezliczoną ilość pytań: ile mrówek mieszka w mrowisku, jak policzyć wiek drzew, co zrobić, gdy w lesie spotkamy się oko w oko z dzikiem?


Zawsze, gdy zmęczeni i głodni docieramy pod myśliwską wiatę, czeka tam na nas wesołe ognisko. Myśliwi snują swoje opowiadania, a my zajadamy pyszne kiełbaski popijając gorącą herbatę. Najedzeni i rozgrzani bierzemy udział w biegach przełajowych, rozwiązujemy zagadki przyrodnicze.

Przez 10 lat zaprzyjaźniliśmy się bardzo z Kołem Łowieckim „Jeleń”. Szczególnie z jego przedstawicielem-panem Konradem. W 2013 roku, za wielkie serce, zaangażowanie w pokazywaniu uczniom piękna i bogactwa przyrody oraz możliwość bezpośredniego z nią kontaktu, pan Konrad Niemyjski został uhonorowany tytułem „Przyjaciela Ośrodka”. Jest stałym gościem naszej społeczności podczas ważnych uroczystości szkolnych.

W tym roku szkolnym zbieraliśmy ponownie kasztany i żołędzie w okresie jesiennym, odbyliśmy wycieczkę do lasu, uczestniczyliśmy w spotkaniu z weterynarzem, gdzie uczyliśmy się opiekować psem, braliśmy udział w lekcji ogólnoszkolnej pod hasłem "Dokarmiamy ptaki zimą". Na przełomie maja-czerwca ponownie jedziemy na wycieczkę.

Ekozespoły

Artykuł Dziennikarza Obywatelskiego


Podziel się informacją! Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na http://lidzbarkwarminski.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: ]kliknij tutaj[/quote]


Polub nas na Facebooku:

Źródło: AGAK

Olsztyńska24 Platforma Dziennikarstwa Obywatelskiego – Artykuły Internautów

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages