Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Mieszkańcy powiatu nie noszą odblasków

2014-12-08 12:11:46 (ost. akt: 2014-12-08 12:14:42)

Autor zdjęcia: KPP Nidzica

Tylko w ciągu 1,5 miesiąca policjanci interweniowali wobec blisko 500 osób, które poruszały się po drogach Warmii i Mazur bez elementów odblaskowych. Blisko połowa z nich została ukarana mandatami, część pouczona, a wobec kilkunastu osób skierowano wnioski o ukaranie do sądu. Pamiętajmy, że nie stosowanie się do tego przepisu może kosztować życie.

W świetle obowiązującego prawa - każdy pieszy, który porusza się po zmroku poza terenem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych użytkowników ruchu.

Niestosowanie się do tego przepisu - może kosztować życie. Za to wykroczenie można dostać też mandat w wysokości od 20 do 500 złotych.

Policjanci drogówki przypominają pieszym, jak ważne jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa w warunkach ograniczonej widoczności. Wypadki z udziałem pieszych są z reguły najbardziej tragiczne w skutkach, a pieszy nie bez powodu nazywany jest niechronionym uczestnikiem ruchu - nie chronią go pasy, poduszki, strefa zgniotu. Chroni go tylko własny rozsądek.

Odblask to jeden z najtańszych, najprostszych, a zarazem najłatwiejszy sposób na zwiększenie własnego bezpieczeństwa. W czasie ograniczonej lub wręcz złej widoczności na drodze pieszy, który nie ma żadnego elementu odblaskowego, a często też ubrany jest w rzeczy w ciemnych kolorach, jest po prostu niewidoczny. Kierowca zauważa go z odległości około 20-30 metrów. Prowadząc auto z prędkością 70km/h pokonujemy w sekundę około 19,5 metra. W związku z tym czas, jaki pozostaje kierowcy, by wykonać manewr i uniknąć potrącenia pieszego, który pojawił się nagle przed maską auta, jest niezwykle krótki. Sekundy decydują o tym, czy dojdzie do tragedii. Stosowanie odblasków nie powinno ograniczać się tylko do obszaru zabudowanego - nawet w mieście, w świetle latarni mając odblask jesteśmy bardziej widoczni dla kierowców niż byśmy nie mieli go w ogóle.

Mimo działań promujących używanie elementów odblaskowych na co dzień, mimo coraz większej świadomości społecznej w tej kwestii wciąż zdarzają się osoby, które igrając ze śmiercią nie używają odblasków.

Tylko od 20 października br. na drogach naszego regionu policjanci interweniowali wobec blisko 500 pieszych, którzy nie posiadali wymaganych prawem elementów odblaskowych. Blisko 250 z nich zostało ukaranych mandatami, ponad 200 pouczono, a wobec 14 osób skierowano wnioski o ukaranie do sądu.


Źródło: KPP

Podziel się informacją! Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na http://orneta.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: ]kliknij tutaj


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kierowca #1608607 | 83.16.*.* 15 gru 2014 09:42

  Chcę zaznaczyć, że ludzi przechadzających się wieczorem po Lidzbarku też nie widać.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mieszkaniec lidzbarka #1603600 | 178.16.*.* 10 gru 2014 16:41

  Odblaski można kupić w artanie rowerowym

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ja #1601649 | 83.9.*.* 9 gru 2014 10:24

  I słusznie karać,karać i jeszcze raz karać......

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Bolek #1601400 | 213.5.*.* 9 gru 2014 07:38

  proszę napisać gdzie można kupić kamizelke odblaskową bo w Lidzbarku nigdzie nie ma

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages