Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Włóczęgostwo fotograficzne Marioli Karpowicz cz.9. Kościół w Żegotach

2014-12-08 09:30:28 (ost. akt: 2014-12-08 09:43:51)

Autor zdjęcia: Mariola Karpowicz

Zapraszam do fascynującej wędrówki po kościołach Warmii. Z aparatem fotograficznym oraz Przewodnikami po zabytkowych kościołach Warmii Północnej i Południowej odwiedziłam świątynie warmińskie o przecudnej architekturze i nie mniej urokliwych wnętrzach. Efektem tej wędrówki są artykuły i fotografie na moim blogu: http://adelamak.blogspot.com na który serdecznie zapraszam :)

Żegoty... północna Warmia... wieś założona w latach 1333 - 1342 przez Henryka Lutra, wójta warmińskiego, zatwierdzenie zaś przywileju lokacyjnego uzyskała w roku 1358 z rąk biskupa Jana Stryprocka. Miejscowy proboszcz po raz pierwszy wzmiankowany był w roku 1375, a kościół zbudowany w XIV wieku został spalony w wieku XVI, a następnie odbudowany i w 1606 roku konsekrowany przez biskupa Szymona Rudnickiego. Na początku XX wieku poważnie zagrożoną budowlę rozebrano i zastąpiono okazałym neogotyckim kościołem p.w. św. Jana Laterańskiego, wzniesionym w latach 1909 - 1910 i konsekrowanym przez biskupa Augustyna Bludau. Jest to murowana z cegły trójnawowa hala z wyodrębnionym prezbiterium i wieżą.

Na wieżyczce na sygnaturkę była kiedyś, pochodząca z poprzedniej świątyni, chorągiewka z datą 1515, ale niestety już jej nie ma. Zastąpił ją metalowy krzyż. Sama wieżyczka jest konstrukcji metalowej i zakończona jest ostrym daszkiem.

Kościół posiada niewiele zdobień, na uwagę zasługują blendy z jednej i drugiej strony prezbiterium i zachodniej ścianie świątyni oraz dość gęsto rozmieszczone przypory okalające budowlę,
okna wypełnione dwułuczem oraz kilka sterczyn...

Wnętrze nakryte jest sklepieniem żebrowym, a jego wyposażenie ma w większości neogotycki charakter i tworzy jednolitą stylowo całość. Miejscowi powiadają, że jeszcze 20 lat temu sklepienie pokryte było pięknymi polichromiami, ale niestety zostały zamalowane na biało...
Ołtarz pochodzący z roku 1912 nawiązuje swym charakterem do ołtarza z fary w Lidzbarku Warmińskim.

Przetrwało tu także kilka starszych obiektów z poprzedniej budowli m.in. barokowy krucyfiks z końca XVII wieku znajdujący się w południowej nawie bocznej. Jest wyjątkowej urody... a o jego oryginalności stanowi to, że opleciony jest wieńcem z winnymi gronami, w którym wplecione są Narzędzia Męki.
Kościół otacza neogotyckie ogrodzenie z bramkami wejściowymi i czterema narożnymi kaplicami, co jest wyraźnym, choć bardzo późnym nawiązaniem do tradycji odpustowych kościołów warmińskich.
W dwóch z owych kaplic znajdują się ludowo - barokowe rzeźby: Matka Boska z Dzieciątkiem i św. Józef.

Kościół widoczny jest z już za Klutajnami, jadąc z Lidzbarka Warmińskiego w kierunku Jezioran, i pięknie się prezentuje w porannym słońcu, gdy jadę dwa razy w tygodniu do miejscowej szkoły. Jest jednym z piękniejszych, które do tej pory widziałam na Warmii, myślę, że ma to może związek z miejscem, które szczególnie lubię...

Mariola Adela Karpowicz

Źródło: Tadeusz Chrzanowski "Przewodnik po zabytkowych kościołach północnej Warmii"


Podziel się informacją! Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na http://lidzbarkwarminski.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: ]kliknij tutajPolub nas na Facebooku:

Źródło: MAK

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages