List do redakcji. Polonia dla Polski w demokratycznym 25-leciu

2014-11-27 11:53:27(ost. akt: 2014-11-27 11:55:39)

Autor zdjęcia: Władysław Strutyński

Lidzbark Warmiński tak jak wiele miejscowości, to miejsce które zasiedlili byli mieszkańcy Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, gdzie jeszcze naszych rodaków jest sporo. Chcę o tym przypomnieć.

Jest nas grupa osób skupiona w Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”, którzy poczuwają się do obowiązku pomocy tym, którzy pielęgnują polskie tradycje, dziedzictwo trwałe jak zabytki czy ruchome, w tym tożsamość.
Na zaproszenie Heleny Miziniak, Prezydenta Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych miałem zaszczyt uczestniczenia w Konferencji „Polonia dla Polski w demokratycznym 25-leciu”, które odbyło się w Senacie RP 10 listopada 2014r. Inauguracji konferencji dokonał marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz (urodzony w Lidzbarku Warmińskim, Honorowy Obywatel Lidzbarka Warmińskiego.

Wśród zaproszonych gości głos zabrali między innymi Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak i podsekretarz stanu w MSZ Tomasz Orłowski, który przedstawił główne pryncypia resortu wobec Polonii. Są nimi: wspieranie nauki języka polskiego, zapewnienie uczestnictwa w kulturze narodowej i budowaniu tożsamości, umacnianie organizacji polonijnych, wspieranie powrotu Polaków do kraju oraz rozwój wszechstronnych kontaktów z Polską. Ta wypowiedź oraz rozpisany przez MSZ konkurs dla organizacji pozarządowych w realizacji tych założeń wywołał ostrą polemikę. Pani poseł Joanna Fabisiak z Komisji Łączności z Polakami za Granicą uważa, że głównym priorytetem powinna być tożsamość narodowa. Zdecydowany sprzeciw w imieniu 20 milionowej emigracji stałej i czasowej, wygłaszany przez wielu ich reprezentantów jest używane nazewnictwo w konkursie MSZ a szczególnie określenie „diaspora polska”.

My takim tworem nigdy nie będziemy – mówią. Teresa Berezowska, Prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej: „ Na spotkaniach Rady Polonii Świata była mowa o przyznawaniu funduszy, nadawaniu odznaczeń osobom, o których działalności w Polonii niewiele wiadomo i kształceniu młodzieży na kursach liderów bez żadnych konsultacji z organizacjami polonijnymi, które pracują w poszczególnych krajach. Polonia nie jest dzieckiem, które trzeba pouczać co ma robić i jak ma się zachowywać”. Uczestnicy konferencji podziękowali panu Marszałkowi Senatu i Senatowi RP za wieloletnią opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. Podkreślili ogromny wkład Polaków za granicą, zarówno w odzyskaniu niepodległości jak i przystąpienie Polski do NATO i Unii Europejskiej, pomocy powodzianom, wspieraniu polskiej kultury, pomocy nowej zarobkowej emigracji, pomoc rodakom w byłym ZSRR. Nieprawdą jest, głoszony przez niektórych urzędników MSZ, że „stara” Polonia nie współpracuje z „nową”.

Przykładem jest organizacja WOŚP, gdzie w ramach struktur polonijnych to się odbywa, nie mówiąc o pomocy w zagospodarowaniu się czy znalezieniu pracy.
Ostatnie zdanie „Deklaracji końcowej konferencji” brzmi: „ Poza Polską pozostaje dzisiaj ogromna 20 — milionowa część narodu polskiego. Pragniemy, aby dzisiejsza konferencja dała osobom decydującym o sprawach najważniejszych w Polsce, możliwość właściwej oceny obecnej sytuacji i była drogowskazem do prawdziwej i partnerskiej współpracy z Polonią i Polakami za granicą, a także do stworzenia niezbędnej wizji wspólnej egzystencji całego narodu polskiego, w kraju i poza jego granicami”.

Z organizacji, które aplikują o granty na rzecz Polonii byli tylko zaproszeni członkowie Rady Krajowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Pani Prezydent w emocjonalnych słowach powiedziała, że w naszych lokalach i z nami Polonia czuje się jak u siebie w domu.

Władysław Strutyński


]kliknij tutaj[/url]

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5