Piątek, 18 stycznia 2019. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Oddano ponad 17 litrów krwi

2014-10-08 15:09:43 (ost. akt: 2014-10-08 15:12:52)

Autor zdjęcia: archiwum PSP

W siedzibie lidzbarskiej Straży Pożarnej odbyła się kolejna akcja krwiodawstwa. Tym razem na potrzeby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie oddano 17,5 litra krwi.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim kolejny raz zorganizowała akcję krwiodawstwa. Tym razem do swojej siedziby zaprosiła honorowych dawców krwi w czwartek, 2 października.

— Lidzbarscy strażacy, druhowie z OSP a także młodzież lidzbarskiej „Jagiellonki” i „Rolniczaka” po raz kolejny udowodnili, że wspólna inicjatywa może zakończyć się sukcesem — relacjonuje mł. kpt. Tomasz Gowkielewicz, rzecznik prasowy lidzbarskiej KP PSP. — Łącznie podczas akcji poboru krwi zgłosiło się 64 dawców z czego 42 oddało krew. Zainteresowanie akcją było naprawdę duże.

— Bardzo nas cieszy tak duża liczba dawców i osób, które wsparły akcję. Wszystkim im jesteśmy bardzo wdzięczni, a w szczególności opiekunom młodzieży paniom Marzenie Fenkanin i Renacie Kabała — dodaje st. kpt. Marek Pasławski, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim.

Łącznie na potrzeby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie w Lidzbarku Warmińskim zebrano 17,5 litra krwi.
Kilka uwag

Dawcą może być osoba w wieku od 18 do 65 lat. Od tej reguły czasami się odstępuje, ale za wyłączną zgodą lekarza.
Dawca, który chce oddać krew po raz pierwszy nie może mieć więcej niż 60 lat. Powyżej tego wieku musi być zgoda lekarza.

Ważny jest też wygląd dawcy. Dyskwalifikowane są osoby, których wygląd wskazuje na to, że są pod wpływem alkoholu, narkotyków, leków lub nadmierne pobudzone psychicznie. Dawcami nie mogą być osoby zbyt lekkie — do 50 kg masy ciała. Temperatura ich ciała nie powinna przekraczać 37 °C), wymagane tętno powinno być miarowe o częstotliwości od 50 do 100 uderzeń na minutę, a ciśnienie tętnicze nie powinny przekraczać: 180 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i 100 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego).

Powinny być też zbadane węzły chłonne (przede wszystkim: szyjne, karkowe, nadobojczykowe i pachowe oraz skóra — okolica miejsca wkłucia do żyły powinna być wolna od jakichkolwiek zmian chorobowych.
Przed udaniem się do punktu poboru krwi trzeba być wypoczętym i wyspanym. Dobrze jest, kiedy przed oddaniem krwi zjemy lekkostrawny posiłek, nie zawierający zbyt wielu tłuszczów. Powinno się także sporo pić: wody lub soków z owoców i unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.


"Gazeta Lidzbarska" już jutro w kioskach. Tylko ciekawe informacje.
08.10.14Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na http://lidzbarkwarminski.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages