Włóczęgostwo fotograficzne Marioli Karpowicz cz.6. Kościół w Kiwitach

2014-10-08 14:00:58(ost. akt: 2014-10-08 13:39:27)

Autor zdjęcia: Mariola Karpowicz

Zapraszam do fascynującej wędrówki po kościołach Warmii. Z aparatem fotograficznym oraz Przewodnikami po zabytkowych kościołach Warmii Północnej i Południowej odwiedziłam świątynie warmińskie o przecudnej architekturze i nie mniej urokliwych wnętrzach. Efektem tej wędrówki są artykuły i fotografie na moim blogu: http://adelamak.blogspot.com na który serdecznie zapraszam :)
Kiwity... Warmia Północna... w 1308 roku biskup Eberhard z Nysy dał zezwolenie na budowę w Kiwitach gospody i młyna i dopiero w 1319 roku udzielił przywileju lokacyjnego wsi, tym samym przyznając dziesięcinę dla proboszcza. Pierwszą wzmiankę o, prawdopodobnie drewnianym, kościele parafialnym odnajdujemy w dokumencie z roku 1335, ale wiadomo jest, że kościół istniał już od dziesięciu lat...
Obecny p. w. św. św. Piotra i Pawła wzniesiono zapewne w 3. ćwierci XIV wieku, a wieżę rozpoczęto budować u schyłku tego stulecia, zakończono zaś w XV wieku.

Odnawiany był kilkakrotnie w 1687 roku (wieża), 1722 (zakrystia) i 1791 (elewacja zewnętrzna), zaś gruntowną renowację przeprowadzono w roku 1862 (m.in. częściowa rekonstrukcja szczytów). W 1879 roku nastąpiła ponowna konsekracja. W 1972 roku odnowiono po raz ostatni cały kościół.

Jest to jeden z najpiękniejszych kościołów gotyckich na Warmii... dzięki swej niezwykle bogatej dekoracji blendowej (ślepego okna lub wnęki) oraz wskutek niezłego zachowania w pierwotnym stanie.
Jest to budowla salowa o wydłużonym rzucie, w całości wykonana z cegły, ale na podmurówce kamiennej. Od zachodu znajduje się wieża, od północy zakrystia ożywiona blendami o łuku półkolistym, a od przodu wieńczy ją szczycik schodkowy z trzema blendami i sterczynami i nowsza kaplica (prawdopodobnie przerobiona z kruchty), otynkowana, ozdobiona z każdej strony blendami i zwieńczona sterczynami, naśladująca układ w duchu neogotyckim.

Naroża opięte są skarpami zwieńczonymi blendowymi sterczynami.
Elewacje dzielone są na przemian ostrołukowymi oknami i parami blend. Szczyt wschodni schodkowy z parzystymi sterczynami, dzielony jest siedmioma blendami oraz kątowo ustawionymi lizenami, podobnie jak zachodni szczyt z tym, że ten przesłonięty jest wieżą.

Wieża, należąca do najbardziej dekoracyjnych na Warmii, posiada w każdej z sześciu kondygnacji odmienną artykulację, złożoną z blend ostrołukowych lub zamkniętych dwułuczem, a także rząd przenikających się blend o półkolistym zamknięciu. W zwieńczeniu od wschodu i zachodu znajdują się szczyty schodkowe, podobne do szczytu wschodniego, ale wzbogacone poziomymi fryzami opaskowymi.

Na szczycie zachodnim znajduje się chorągiewka z datą 1687, mocno nadszarpnięta czasem, a na wschodnim kuty krzyż z kogutkiem.
W otoczeniu kościoła znajduje się potężny, pamiętający być może czasy średniowiecza, mur kamienny, niestety później otynkowany, w którym od wschodu i zachodu zauważamy neogotyckie bramki oraz południa i od północy barokowe kapliczki.

W jednej z nich o formie kulisowej z segmentowym przyczółkiem i wnęką stoi rokokowa rzeźba NPMaryi Niepokalanie Poczętej z II połowy XVIII wieku.

Największą jednak atrakcją tego kościoła jest... śmierć!!! Znajduje się ona w bramie prowadzącej do kościoła, a dokładnie w niszy portalu wschodniego. Ta mierząca 65 cm rzeźba przestawia kościotrupa z kosą w prawicy. Na Warmii było nawet powiedzenie określające człowieka bardzo szczupłego - "wyglądasz jak śmierć z Kiwit". Rzeźba ta postawiona została w roku 1311 na pamiątkę zniszczenia wsi przez Litwinów. Niestety oryginalna figurka została zniszczona po II wojnie światowej. Obecna jest jej kopią, odtworzoną na podstawie zdjęć przez Andrzeja Kwederackiego z Lidzbarka Warmińskiego w 1991 roku. Wygląda jak... ufoludek :) Mimo to straszy turystów, którzy tu przyjeżdżają i przypomina o tym co nieuniknione.

Wnętrze świątyni nakrywa ozdobny, nowy strop. Ołtarz jest późnobarokowy, wykonany przed rokiem 1726, bogato zdobiony dekoracją akantową, z rzeźbami św.św. Piotra i Pawła, Wojciecha i Sebastiana, Kazimierza i Józefa oraz w zwieńczeniu św. Jerzego.

W centrum widoczny obraz Ukrzyżowania. Ołtarze boczne późnobarokowe, lewy z 1718 roku, a prawy z roku 1701. W lewym obraz św. Sebastiana z I połowy XIX wieku, w prawym zaś, w zwieńczeniu, obraz św. Mikołaja z XVIII wieku.Ambona późnobarokowa, wykonana między rokiem 1726, a 1733 o bardzo ładnej czaszy ujętej wolutami, między którymi stoją rzeźby czterech Ewangelistów, a w zaplecku malowidło ukazujące Chrystusa Dobrego Pasterza. Na baldachimie stoi rzeźba przedstawiająca św. Piotra. Chór muzyczny również późnobarokowy z około połowy XVIII wieku z przepięknie malowanymi na parapecie scenami z życia św. Walentego oraz w części głównej portretem św. Cecylii - patronki muzyki kościelnej z datą 1933 pod zapisem nutowym.

Organy powiększone w roku 1933 z prospektem, w którym wykorzystano rokokowe elementy dekoracji. Z tyłu kościoła umieszczono dwa rokokowe konfesjonały, wykonane w roku 1760 przez Bernarda Schmidta z Reszla. Przy wejściu kropielnica granitowa zapewne średniowieczna.

Kościół piękny, o interesującej architekturze, którego gospodarzem jest wielce przyjazny i przesympatyczny ksiądz, który zostawił mnie w świątyni na blisko godzinę, abym spokojnie mogła sfotografować wszystko to, co mnie interesuje.

Mariola Adela Karpowicz

Źródło: Tadeusz Chrzanowski "Przewodnik po zabytkowych kościołach północnej Warmii"


"Gazeta Lidzbarska" już jutro w kioskach. Tylko ciekawe informacje.
08.10.14


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na http://lidzbarkwarminski.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MAK

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5