Włóczęgostwo fotograficzne Marioli Karpowicz cz.2 Kościół w Kłębowie

2014-09-17 13:06:19(ost. akt: 2014-10-14 15:30:28)

Autor zdjęcia: Mariola Karpowicz

Zapraszam do fascynującej wędrówki po kościołach Warmii. Z aparatem fotograficznym oraz Przewodnikami po zabytkowych kościołach Warmii Północnej i Południowej odwiedziłam świątynie warmińskie o przecudnej architekturze i nie mniej urokliwych wnętrzach. Efektem tej wędrówki są artykuły i fotografie na moim blogu: adelamak.blogspot.com na który serdecznie zapraszam
Kłębowo... Warmia północna... Lidzbarczanom kojarzy się głównie z pięknym kiedyś jeziorem (prawidłowa nazwa Symsar) chociaż i dzisiaj jest wielu amatorów letniego tam wypoczynku... ale to wieś... cicha i spokojna, która przywilej lokacyjny otrzymała w roku 1348 od biskupa Hermana z Pragi. Przewidziano w nim również uposażenie kościoła. Przejeżdżam koło niej dwa razy w tygodniu jadąc do szkoły w Żegotach, tzn. mijam ją jakiś kilometr od głównej szosy. Nigdy nie było czasu, aby tam zajrzeć... Pojechałam w końcu specjalnie, aby przyjrzeć się Kościołowi parafialnemu p.w. św. Małgorzaty.
Został on zbudowany prawdopodobnie w II połowie XIV wieku. W 1577 roku biskup Marcin Kromer osadził w nim proboszcza, a w 1581 roku dokonał konsekracji. Świątynię w przeszłości odnawiano dwukrotnie w 1645 i w 1841 roku.
Kościół jest murowany z kamienia z użyciem cegły w różnych częściach ścian i otynkowany. Ma plan wydłużonego prostokąta, z kruchtą od południa, zakrystią od północy i wieżą dzwonną od zachodu.
Nad drzwiami zakrystii widnieje tablica upamiętniająca 650 lecie kościoła św. Małgorzaty.
Surową bryłę o oknach nieco powiększonych w dobie baroku ożywiają szczyty: wschodni w tradycjach gotyckich zbudowany prawdopodobnie w roku 1645 (data ta widnieje na chorągiewce) jest trójkątny z trzema sterczynami, gdzie najwyższa pełni rolę sygnaturki.
Zachodni zaś przysłonięty wieżą jest gotycki, schodkowy z blendami i sterczynami. Z jednej strony podparty jest przyporą.
Drewniana, smukła wieża została dobudowana w 1759 roku. Jest konstrukcji słupowej, ma ściany lekko zwężające się ku górze i oszalowane deskami. Wieńczy ją ośmioboczna szeroka izbica z mieczami i ozdobnie wycinanymi od dołu deskami. Nakryta jest smukłą lekko u dołu zaklęśniętą iglicą gontową.
Wnętrze nakrywa drewniany strop płaski, częściowo polichromowany.
Ołtarz główny neogotycki, skromny w zdobienia, z II połowy XIX wieku, z niewielkim krucyfiksem z I połowy XVI wieku oraz rzeźbą Chrystusa, a po bokach św. św. Piotrem i Pawłem.
Neogotyckie są dwa ołtarze boczne: prawy z obrazem św. Mikołaja, lewy z obrazem Matki Bożej Bolesnej.
Niedaleko ołtarza barokowy obraz z XVIII wieku przedstawiający św. Małgorzatę.
Ambona i chór muzyczny również neogotyckie z połowy XIX wieku.
Po prawej stronie, niedaleko ołtarza stoi przecudnej urody chrzcielnica późnobarokowa z około połowy XVIII wieku, natomiast w kruchcie pod wieżą kropielnica granitowa.
W tylnej części nawy dwa bliźniacze, barokowe konfesjonały.
Wokół kościoła pozostałości neogotyckiego ogrodzenia, w którego narożach stoją dwie barokowe murowane kapliczki (od południowego wschodu i południowego zachodu). Wewnątrz tych kapliczek ustawiono nowsze figurki świętych...Jedna z tych kapliczek jest cudnie pochylona, potęguje ona i tak niesamowity klimat tego miejsca.


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na http://lidzbarkwarminski.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MAK

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5