Niedziela, 15 lipca 2018. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Włóczęgostwo fotograficzne Marioli Karpowicz cz.2 Kościół w Kłębowie

2014-09-17 13:06:19 (ost. akt: 2014-10-14 15:30:28)

Autor zdjęcia: Mariola Karpowicz

Zapraszam do fascynującej wędrówki po kościołach Warmii. Z aparatem fotograficznym oraz Przewodnikami po zabytkowych kościołach Warmii Północnej i Południowej odwiedziłam świątynie warmińskie o przecudnej architekturze i nie mniej urokliwych wnętrzach. Efektem tej wędrówki są artykuły i fotografie na moim blogu: adelamak.blogspot.com na który serdecznie zapraszam

Kłębowo... Warmia północna... Lidzbarczanom kojarzy się głównie z pięknym kiedyś jeziorem (prawidłowa nazwa Symsar) chociaż i dzisiaj jest wielu amatorów letniego tam wypoczynku... ale to wieś... cicha i spokojna, która przywilej lokacyjny otrzymała w roku 1348 od biskupa Hermana z Pragi. Przewidziano w nim również uposażenie kościoła. Przejeżdżam koło niej dwa razy w tygodniu jadąc do szkoły w Żegotach, tzn. mijam ją jakiś kilometr od głównej szosy. Nigdy nie było czasu, aby tam zajrzeć... Pojechałam w końcu specjalnie, aby przyjrzeć się Kościołowi parafialnemu p.w. św. Małgorzaty.
Został on zbudowany prawdopodobnie w II połowie XIV wieku. W 1577 roku biskup Marcin Kromer osadził w nim proboszcza, a w 1581 roku dokonał konsekracji. Świątynię w przeszłości odnawiano dwukrotnie w 1645 i w 1841 roku.
Kościół jest murowany z kamienia z użyciem cegły w różnych częściach ścian i otynkowany. Ma plan wydłużonego prostokąta, z kruchtą od południa, zakrystią od północy i wieżą dzwonną od zachodu.
Nad drzwiami zakrystii widnieje tablica upamiętniająca 650 lecie kościoła św. Małgorzaty.
Surową bryłę o oknach nieco powiększonych w dobie baroku ożywiają szczyty: wschodni w tradycjach gotyckich zbudowany prawdopodobnie w roku 1645 (data ta widnieje na chorągiewce) jest trójkątny z trzema sterczynami, gdzie najwyższa pełni rolę sygnaturki.
Zachodni zaś przysłonięty wieżą jest gotycki, schodkowy z blendami i sterczynami. Z jednej strony podparty jest przyporą.
Drewniana, smukła wieża została dobudowana w 1759 roku. Jest konstrukcji słupowej, ma ściany lekko zwężające się ku górze i oszalowane deskami. Wieńczy ją ośmioboczna szeroka izbica z mieczami i ozdobnie wycinanymi od dołu deskami. Nakryta jest smukłą lekko u dołu zaklęśniętą iglicą gontową.
Wnętrze nakrywa drewniany strop płaski, częściowo polichromowany.
Ołtarz główny neogotycki, skromny w zdobienia, z II połowy XIX wieku, z niewielkim krucyfiksem z I połowy XVI wieku oraz rzeźbą Chrystusa, a po bokach św. św. Piotrem i Pawłem.
Neogotyckie są dwa ołtarze boczne: prawy z obrazem św. Mikołaja, lewy z obrazem Matki Bożej Bolesnej.
Niedaleko ołtarza barokowy obraz z XVIII wieku przedstawiający św. Małgorzatę.
Ambona i chór muzyczny również neogotyckie z połowy XIX wieku.
Po prawej stronie, niedaleko ołtarza stoi przecudnej urody chrzcielnica późnobarokowa z około połowy XVIII wieku, natomiast w kruchcie pod wieżą kropielnica granitowa.
W tylnej części nawy dwa bliźniacze, barokowe konfesjonały.
Wokół kościoła pozostałości neogotyckiego ogrodzenia, w którego narożach stoją dwie barokowe murowane kapliczki (od południowego wschodu i południowego zachodu). Wewnątrz tych kapliczek ustawiono nowsze figurki świętych...Jedna z tych kapliczek jest cudnie pochylona, potęguje ona i tak niesamowity klimat tego miejsca.Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na http://lidzbarkwarminski.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutajPolub nas na Facebooku:

Źródło: MAK

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages