Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Termy Warmińskie bez głównego wykonawcy

2014-08-28 09:33:21 (ost. akt: 2014-08-28 09:38:39)

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Starostwo powiatowe wypowiedziało umowę głównemu wykonawcy budowy Term Warmińskich spółce Kornas Development. Wierzyciele firmy złożyli bowiem wniosek o jej upadłość.

Firmę Kornas Development sp. z komandytowo-akcyjna (lider) i Kornas II sp. z o. o. (partner) z Kołobrzegu wybrano w drugim przetargu spośród ośmiu chętnych, które złożyły oferty w kwotach od 63,6 mln do 104 mln złotych. Konsorcjum z Kołobrzegu zaproponowało 78.077.281 złotych. Umowa z wykonawcą została podpisana w grudniu 2011 roku.

Projekt uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury w kwocie 64.421.437 złotych. Wkład własny powiatu lidzbarskiego i Lidzbarka Warmińskiego to 29.170.797 zł. Tak więc całkowity koszt projektu wynosi 93.592.234 zł, w tym prace projektowe — 78.077.281 zł. Pozostałe wydatki dotyczą zakupu wyposażenia, wykonanie odwiertu, promocja, audyt i usługa inwestora zastępczego.

Na temat rozwiązania umowy i konsekwencji tej decyzji rozmawiamy dzisiaj z wicestarostą lidzbarskim Jarosławem Kogutem.

— Czy to prawda, że starostwo wypowiedziało umowę głównemu wykonawcy budowy Term Warmińskich grupie „Kornas”? Co było tego powodem?
— Tak, to prawda. Powodem wypowiedzenia była informacja, że w Sądzie Rejonowym w Koszalinie został złożony wniosek o upadłość Spółki Kornas Development Sp. z o. o. SKA oraz, że został ustanowiony zarządca przymusowy w Spółce.

— Czy „Kornas” także wypowiedział umowę i jakie mogą być tego konsekwencje?
— Tak, ale czynność odstąpienia od umowy przez nowego prezesa Spółki jest nieważna.

— Ile wykonano pracy do tej pory, bo budowa miała się zakończyć z 31 sierpnia?
— Kontrakt ze spółką „Kornas” na zaprojektowanie i budowę Term opiewał na kwotę 78.077.281,24 zł. Do czasu rozwiązania umowy spółka wystawiła faktury za wykonane roboty na łączną kwotę 67.422.600,92 zł, która została w całości zapłacona spółce oraz podwykonawcom.

— Podobno wykonano już inwentaryzację budowy a na placu budowy pracują podwykonawcy.
— Inwentaryzacja jest w toku, a na placu budowy wykonywane są jedynie prace zabezpieczające elementy niedokończone, a także teren budowy.

— Wiadomo już, czy trzeba będzie rozpisywać ponownie kolejny przetarg na zakończenie budowy?
— Jest sprawą oczywistą, że zlecenie dokończenia budowy wymaga przeprowadzenia postępowania zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych. Czy w tej sytuacji będzie to przetarg nieograniczony, czy inny tryb jeszcze nie wiem. Wymaga to szczegółowej analizy.

— Czy starostwo ogłosiło przetarg na wyposażenie Term i na podmiot, który będzie je prowadził przez najbliższe 10 lat? Czy ktoś się zgłosił do prowadzenia Term Warmińskich?
— Tak. Są ogłoszone przetargi zarówno na dostawę wyposażenia Term, jak i na Operatora. Terminy składania ofert są jeszcze przed nami. Aktualnie odpowiadamy na pytania zainteresowanych wykonawców.

— Starosta Jan Harhaj w ostatnim wywiadzie na temat Term Warmińskich powiedział nam, że oddanie tego obiektu do użytku nastąpi na przełomie lat 2014/2015, czy wobec zaistniałej sytuacji termin ten jest zagrożony?
— Niestety tak, jednak zrobimy wszystko, aby nastąpiło to jak najszybciej.

— Jakie będą konsekwencje wypowiedzenia umowy dla inwestycji, a jakie dla głównego wykonawcy?
— Wydłużenie czasu realizacji inwestycji. Dzisiaj trudno powiedzieć o ile wydłuży się okres budowy Term. Będziemy robili wszystko, aby opóźnienie było jak najmniejsze.
lub

"Gazeta Lidzbarska" już dziś w kioskach. Tylko ciekawe informacje.


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na http://lidzbarkwarminski.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hgw hgw #1482967 | 83.24.*.* 11 wrz 2014 23:59

  Kasy zbraknie , to pewne .Szykować się lidzbarczaki na podwyżki . Dobrze , jak Unia nie karze oddawać dotacji .

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. LW #1473908 | 213.5.*.* 31 sie 2014 21:37

  nic się nie stało!!! a nasi wspaniali mieszkańcy 'ciemnogórogrodu' już panikują... Pojawi się nowy inwestor (wydaje mi się, że to musiało się zdarzyć i było zaplanowane, a właściwie przewidziane) i dokończy naszą PEREŁKĘ :) Pewnie, że każdy che się nachapać podczas takiej inwestycji to jest bardziej niż zrozumiałe, lecz jak już obiekt powstanie to powinniśmy być dumni!!! Mieszkamy w takim zadu... a mamy piękny hotel (dzięki niemu to i zamek prezentuje się lepiej), oranżeria ożywa, drogi pojawiają się coraz lepsze, starówka jest przepiękna, brakuje tylko basenu i góry (a to zapewnią nam tzw. termy warminskie). Czego jeszcze chcieć???? Jacka Protasa, Wajsa i Harhaja na jeszcze dwie kadencje, aby to dalej się pięknie układalo!!!! I piszę tu powaznie, gdyż każda zmiana przy sterze spowoduje obniżenie lotów dla naszego miasteczka.. Nie jestem fanem tych panów, lecz szanuję ich za pracę którą włożyli w nasze LW i chciałbym aby to kontynuowali...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Ben. #1472501 | 83.25.*.* 29 sie 2014 14:40

   Nędza z bidą komentuje ten artykuł. Gdzie was optymizm? Czy nie znacie słów pozytywnych? Firma zbankrutowała - mieszkańcy, nic się nie stało. Jutro będzie piękny dzień.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. jan harhaj #1472191 | 173.21.*.* 29 sie 2014 05:56

   PILEM, PIJE I PIC BEDEEE :))))

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. jolanta harhaj #1472190 | 173.21.*.* 29 sie 2014 05:54

   KRADLAM, KRADNE I KRASC BEDEEEEE :)))))

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (24)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages