Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Uwaga! 31 sierpnia 2014r. zmiana przepisów – odblaski obowiązkowe dla wszystkich!

2014-08-27 11:48:08 (ost. akt: 2014-08-27 14:26:46)

Autor zdjęcia: Arch. KWP

Już od 31 sierpnia każdy pieszy, bez względu na wiek, poruszając się po zmroku poza obszarem zabudowanym będzie musiał używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Do tej pory obowiązek ten dotyczył jedynie dzieci do 15 roku życia. Policjanci przypominają także, że za nieprzestrzeganie nowego przepisu może grozić mandat nawet do 500 zł. Zadbajmy o własne bezpieczeństwo – bądźmy widoczni na drodze!

Znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym wprowadziła nowy obowiązek dla wszystkich pieszych, poruszających się po zmroku poza strefą zabudowaną. Zgodnie z przepisami, od 31 sierpnia 2014r . właśnie taki pieszy, bez względu na wiek jest zobligowany do używania ,,odblasków’’ w sposób, który zapewnia mu widoczność przez innych użytkowników dróg.

Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu wypadków. W tym roku w powiecie braniewskim śmierć na drodze poniosło dwóch mężczyzn, którzy porą nocną, poruszali się po jezdni. Jesienią kiedy szybko zapada zmrok i później się rozwidnia piesi są słabiej widoczni. W wypadkach drogowych to właśnie oni giną najczęściej lub zostają ciężko ranni. W 2013 r. na polskich drogach zginęło blisko 600 pieszych. Co przemawia za noszeniem elementów odblaskowych? Osoby, które mają na sobie ubranie w spokojnych szaro-czarnych kolorach i nie posiadają na wierzchniej odzieży ,,odblasków’’, dostrzegane są przez kierowcę z dużym opóźnieniem. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. To samo dotyczy rowerzystów, którzy wyjeżdżają na drogi bez oświetlenia, a tym samym stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Kierowca widzi bowiem nieoświetlonego rowerzystę lub pieszego dopiero, kiedy jego sylwetka pojawia się w zasięgu świateł samochodu, czyli zaledwie 20-30 metrów. Natomiast elementy odblaskowe powodują, że taką osobę widać z odległości 130 - 150 metrów, a więc nawet 5 razy szybciej!

Mając na uwadze zbliżającą się zmianę przepisów policjanci wspólnie z przedstawicielami samorządów już w czerwcu br. przeprowadzili spotkania z blisko 1000 uczniów z 17 szkół podstawowych, w trakcie których wręczono najmłodszym ,,odblaski’’. Pamiętać jednak należy, że obowiązek nie dotyczy tylko dzieci a wszystkich pieszych. Ustawodawca nie narzuca nam, jak ma wyglądać element odblaskowy. Najważniejsze by spełniał przypisane mu zadanie – czyli zapewniał odpowiednią widoczność, gdy zapada zmrok.

Funkcjonariusze będą wciąż przypominać o nowym obowiązku, podkreślając, że ,,odblask’’, który kosztuje tak niewiele może uratować ludzkie życie.
sierż. J.Ciszewska

"Gazeta Lidzbarska" już jutro w kioskach. Tylko ciekawe informacje.

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na http://lidzbarkwarminski.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. genia #1471452 | 79.191.*.* 28 sie 2014 08:07

  Ale za to macie "marszałka"

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ale jaja #1471224 | 83.24.*.* 27 sie 2014 20:54

  Tu w tej dziurze mało co można kupić choć sklepów jak mrówków w mrowisku. Kupno kurtki przeciwdeszczowej ze znaczkiem odblaskowym z tyłu w dolnej części i 2 wąskich paseczków na kapturze wiąże się z cudem. Chińskie paski o szerokości 3 cm owszem można kupić tylko problem gdzie je nawinąć. Przykleić się nie da. Można na mankiecie o ile kurtka czy płaszcz ma rękaw wąski czy na ściągaczu i to już koniec tego cudownego odblasku no chyba, że ktoś będzie trzymał jedną rękę z przodu, a drugą z tyłu. Żałosne zarządzenie. Jak zwykle najpierw wkładamy buty, a potem skarpetki...... I jeszcze jedno: Babcia 80 letnia idąca do kościoła nie mająca komputera skąd ma znać tak idiotyczne ogłoszenie-zarządzenie? Mając 300.- m-cznie zabraknie jej na mandat. Tylko gdzie ta nasza policja bo cosik jej nie widać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages