Nowe przepisy. Za jazdę pod wpływem możesz stracić auto [SONDA]

2024-03-14 07:29:35(ost. akt: 2024-03-14 07:42:44)

Autor zdjęcia: KMP Olsztyn

Weszły w życie nowe przepisy, które umożliwią odebranie samochodu osobie, która wsiadła za kierownicę pod wpływem alkoholu. Choć resort sprawiedliwości zapowiedział wprowadzenie łagodzącej nowelizacji, orzekanie konfiskaty auta staje się faktem.
Pijani kierowcy są plagą na polskich drogach. Zaostrzenie przepisów ma to zmienić, choć podniosły się liczne głosy krytyki nowych przepisów, mówiące m.in. że kara jest nierówna wobec wszystkich - ktoś może stracić samochód o wartości 1000 zł, a ktoś inny, za to samo przewinienie może stracić pojazd o wartości wielokrotnie wyższej.

Komu grozi konfiskata auta? Osobom, które wsiadły za kierownicę mając we krwi przynajmniej 1,5 promila alkoholu, nawet jeśli poza tym nie popełnili żadnego przewinienia, np. nie byli sprawcami wypadku.

Odebranie pojazdu będzie orzekane obligatoryjnie m.in. w przypadku, gdy sprawca katastrofy lub wypadku z następstwem w postaci śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu znajdował się w stanie nietrzeźwości, a zawartość alkoholu w jego organizmie była wyższa niż 1 promil.

Nowelizacja przepisów również zakłada konfiskatę auta, jednak nie obligatoryjnie - to sąd zdecyduje o wymiarze kary, którą będzie mógł zamienić np. na wysokie świadczenie pieniężne.

Przepisy weszły w życie dziś, 14 marca. Wobec sprawców, którzy popełnili czyny przed 14 marca i obecnie wobec nich toczy się postępowanie sądowe, nie będzie możliwe orzeczenie środka karnego, jakim jest konfiskata pojazdu.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2023 roku kierujący, będący pod działaniem alkoholu, spowodowali 1331 wypadków drogowych; 189 z nich to wypadki ze skutkiem śmiertelnym. W wypadkach spowodowanych przez kierowców pod działaniem alkoholu zginęło 212 osób, a 1506 zostało rannych.

W ostatnich pięciu latach najwięcej takich wypadków (1656) zanotowano w roku 2020. W tym samym roku zanotowano również największą liczbę ofiar śmiertelnych - wskutek wypadków spowodowanych przez kierowców pod działaniem alkoholu zginęło 216 osób.

tom

Czy obligatoryjna konfiskata auta za jazdę "po pijaku" to dobre posunięcie?
pokaż wyniki »


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5